Yükseköğretime Geçişte Yeni Dönem mi Başlıyor?

SETA Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Direktörü Bekir Gür, ortaöğretime geçişte yeni bir sınav sisteminin geliştirilmesiyle öğrencilerin üzerindeki baskının azaldığını ancak bu sistemin yükseköğretimde değerlendirilemeyeceğini belirtti.

TV 360 ekranlarına konuk olan SETA Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Direktörü Bekir Gür, üniversiteye giriş sisteminde gerçekleşmesi planlanan yenilikleri değerlendirdi. Ortaöğretime geçişte yeni bir sınav sisteminin geliştirilmesiyle öğrencilerin üzerindeki baskının azaldığını belirten Gür, “Benzeri bir sistem yükseköğretime geçişte kullanılabilir mi?” sorusunun detaylı cevaplanması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu iki sistem arasında bir benzerlik kurmak doğru olmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gür konuşmasında, “YÖK, MEB, ÖSYM ve TÜBİTAK gibi ilgili kurumların konu ile ilgili koordinasyonunda bir çalışma yürütüldüğünü biliyoruz, fakat çalışmaların ne derece olgunlaştığı konusunda bir bilgimiz yok.” diyerek, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılacak açıklamanın beklenmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Etiketler: