Yeni Türkiye’nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci

SETA İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, Diyarbakır'da gerçekleştirilen “Yeni Türkiye'nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci Çalıştayı”na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Detay Haber programında Çözüm Süreci Çalıştayı’nı değerlendiren SETA İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, çalıştayın Diyarbakır’da yapılmasının önemli olduğunun altını çizerek “Diyarbakır politik nabzın en üst düzeyde attığı bir yer. Bu sorunla ilgili en önemli aktörlerin, özellikle Kürt siyasi aktörlerinin bulunduğu merkez durumunda. Bu açıdan AK Parti’nin, bir takım insanları burada dinleme ihtiyacı duymuş olması bence doğru bir tercih.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Çözüm Süreci Çalıştayı’nın üst başlığı olan “Yeni Türkiye’nin Açılan Kilidi” söylemine ilişkin Ensaroğlu, Türkiye’nin Ulus Devlet yapısı gereği homojen bir ulus yaratma ihtiyacı edindiğini, ancak aradan on yıllar geçmesine rağmen bunun başarılamadığını aktararak “Yeni Türkiye ile farklılıkları, zenginlik olarak gören ve birlikte yaşamanın politikalarını oluşturan bir Türkiye’den söz ediyoruz.” dedi.

Ensaroğlu değerlendirmesinde ayrıca, çalıştaya davetli listesinin zayıf kaldığına,  çalıştayın en önemli işlevinin AK Parti’ye girdi sağlamak olduğuna, çalıştayın cumhurbaşkanlığı seçimlerine olası etkilerine, çözüm sürecinde anneler özelinde kadınların rolüne, çözüm süreci boyunca bir takım çevrelerin saf değiştirmesine ve çözüm sürecinde medyanın rolüne de değindi.

Etiketler: