Yeni Osmanlıcılık Değil, Dünya İle Entegrasyon

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, Türkiye'nin yükselen güçler arasındaki yeriyle iddialı ve yalnızca söyleyecek sözü değil yapacak çok şeyi olan bir aktör olduğuna dikkat çekti.

A Haber ekranlarında yayınlanan Diplomasi programına konuk olan SETA İstanbul Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, küresel bir güç olarak Türkiye üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında, “Türkiye yükselen güçler arasındaki yeriyle hem bölgesinin etrafındaki düzenin şekillenmesinde iddialı bir aktör hem de küresel meselelere dair sadece söyleyecek sözü değil yapacak çok şeyi olan, gerektiğinde Amerika’daki yerlilere de yapacak katkısı olan bir ülke olarak ortaya çıktı.” diyen Duran, “Somali’ye yapılan 300 milyon dolarlık yardımın bizim zihinlerimizde bazı şeyleri hatırlatması gerekiyor. Türkiye 300 milyon dolar IMF’den para alabilmek için yalvaran yakaran bir konumda iken, şimdi sadece Somali’ye bu kadar yardım yapabiliyor. Bu durum Türkiye insanının özgüvenini ve dünya ile olan entegrasyonunu arttırıyor.” şeklinde konuştu.

Duran ayrıca, Türkiye’nin tarihsel olarak da bağlarının olduğu insanlarla tekrardan bağ kurduğunu ve bunun yeni Osmanlıcılık değil, Türkiye’nin dünyayla olan entegrasyonu olduğunun altını çizdi. Duran, sözlerinin devamında “Bunu, Türkiye’nin yükselişinin genel parametresi içerisinde okumamız gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. 

Etiketler: