Yeni Anayasaya Doğru: Vatandaşlık

Yeni Anayasaya Doğru: Vatandaşlık

Osmanlı, Türkiye ve Dünya anayasalarında vatandaşlık maddesi hangi kavramlar esas alınarak yazılmıştır? Türkiye'nin yeni anayasasında vatandaşlık konusu nasıl düzenlenmelidir?

SETA PANEL

turum Başkanı:Yılmaz Ensaroğlu, SETA   

Konuşmacılar:    Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Dicle Üniversitesi   

                        Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu, Sabancı Üniversitesi   

                       Yrd. Doc. Dr. Levent Korkut, Medipol Üniversitesi   

  Tarih: 16 Mayıs 2012 Çarşamba  Saat: 15.00-17.00  Yer: SETA, Ankara Salonu

Yeni anayasa yapım sürecinin yaşandığı bugünlerde, vatandaşlık kavramı ve özellikle de bu kavramın kültürel kimliklerle olan ilişkisi, en fazla ilgi gören ve tartışılan konu başlıklarından birini oluşturuyor. Vatandaşlık başlığının, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonunu en fazla meşgul edecek ve mutabakat konusunda onu en fazla zorlayacak konu başlıklarından biri olacağı anlaşılıyor.

Osmanlı ve Türkiye anayasalarında vatandaşlık konusu nasıl düzenlenmiştir? Dünya anayasalarında vatandaşlık maddesi hangi kavramlar esas alınarak yazılmıştır? Yeni bir anayasa yazım süreci yaşayan Türkiye’nin yeni anayasasında vatandaşlık konusu nasıl düzenlenmelidir?

SETA, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem tarafından hazırlanan “Yeni Anayasaya Doğru: Vatandaşlık” konulu analiz çerçevesinde Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut’un yer alacağı bir panel düzenlemektedir.

Bu özel panele katılımınızdan büyük memnuniyet duyacağız.

Katılımınızı teyit etmenizi rica ederiz. Teyit için Yavuz Güçtürk ( ygucturk@setav.org ) ve Hüseyin Kırmızı / +90 312 551 21 66

Not: Toplantının dili Türkçedir.

Etiketler: