Yeni Anayasa Yeni Türkiye’nin Kritik Bir İhtiyacı

Fahrettin Altun, yeni anayasanın “toplumun 2000’den sonra yaşadığı dönüşümlerin zemininin tesis edilmesi” ihtiyacına yönelik olduğunu vurguladı.

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, A Haber ekranlarında yayınlananToplumsal Hafıza programına konuk oldu. Yeni anayasa tartışmaları bağlamındaki değerlendirmesinde “2002’de çok ciddi bir dönüşüm başladı. Bu dönüşüm çok farklı şekillerde engellenmeye çalışıldı ve gayri milli unsurlar sürekli bu gidişatı tersine döndürmek için çaba sarf ettiler ve bu unsurların çabaları dolayısıyla Türkiye’ye çok ciddi enerji kaybetti… Uluslararası desteğe rağmen başarılı olamadılar. Türkiye’de toplum çok uzun süredir kendi enerjisini; birikimini akıtabileceği bir siyasal alanın hayali içerisindeydi.” yorumunda bulunan Altun, yeni anayasanın “toplumun 2000’den sonra yaşadığı dönüşümlerin zemininin tesis edilmesi” ihtiyacını karşılama hedefi taşıdığını vurguladı.

Altun değerlendirmesinde ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi’nin toplumdaki değişim enerjisine ayak uydurarak, toplumun çözümden yana olmayanları cezalandıracağı saikiyle yeni anayasa yapım sürecinde AK Parti’ye destek verebileceği öngörüsünde bulundu.

Etiketler: