Yahudi Lobilerinin Entegre İlişkileri ve Obama’yı Bekleyen Zor Dönem

İsrail-Amerika ilişkilerini değerlendiren Murat Yeşiltaş, Amerika'daki Yahudi lobilerinin Amerikan siyasetine etkilerini yorumladı.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Detay Haber programında İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ABD ziyareti bağlamında İsrail-Amerika ilişkilerini değerlendiren SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, Amerika’daki Yahudi lobilerinin Amerikan siyasetine yansımalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, Yahudi lobilerinin Amerikan siyasetindeki etkinliğine değinen Yeşiltaş, Amerikan siyaseti ve lobiler arasında entegre bir ilişki olduğuna işaret ederek, ‘lobilerin mi Amerikan siyasetine eklemlendiği yoksa Amerikan siyasetinin mi lobilere eklemlendiğinin’ bir soru işareti olduğunu belirtti.

Yeşiltaş, Amerika’daki Yahudi lobilerini muhafazakâr ve liberal olarak iki kategoride değerlendirdi. Bu iki lobi arasındaki rekabetin Amerikan siyasetine, Amerika’yı ciddi bir pozisyon değişikliğine sevk edecek bir etki olarak yansımayacağını belirten Yeşiltaş, “Obama dönemi boyunca eğer Netanyahu 17 Mart seçiminde birinci parti çıkar ve başbakan olarak kalırsa Amerika’yla İsrail arasındaki ilişkilerin bir müddet daha krizli gideceği” tespitinde bulundu. 

Etiketler: