SETA > Yorum |
IŞİD'in Sırları ve El-Bağdadi'nin Tahta Çıkışı-1

IŞİD'in Sırları ve El-Bağdadi'nin Tahta Çıkışı-1

Hacı Bekir, gökten zembille indirdiği Ebu Bekir El-Bağdadi'ye liderlik vasfını kazandırıp gücünü konsolide etmek için suikastan haraca kadar geniş spekturumlu bir eylem planını hayata sokmuş ve bunda da başarılı olmuştur.

Ülkemizde IŞİD uzmanı yoğunluğunun mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde, rahatlıkla söyleyebilirim ki IŞİD’e dair bildiklerimiz bilmediklerimizden daha azdır. Bu kısmen anlaşılır bir durumdur. Zira nihayetinde bir terör örgütünden bahsediyoruz. Bu örgüte dair bilgilerin önemli bir kısmı istihbari bir tabiata sahiptir ve kamuoyunun bu bilgilere erişimi yoktur. Bu durumda açık istihbarat kaynaklarıyla yetinme zarureti baş göstermektedir. IŞİD’e dair “Wikipedia” bilgilerine TV’de haber izleyen hemen hemen herkes vakıftır. Fakat bundan sonrası biraz gayret gerektirmekte.

Cihadi hareketler sanal dünyada oldukça kuvvetli. Bu hareketlerin hem savaşçıları hem de ideologları, Twitter ve Facebook’ta oldukça aktifler. Buna ek olarak kendi aralarında tartıştıkları örneğin “Şumuh el-İslam” gibi sanal forumları var ve bu mecralar cihadilerin zihin dünyasını anlamak açısından oldukça önemli.

Geçtiğimiz aralık ayından beri Twitter’da IŞİD hakkında yazan bir kullanıcı var ki kitabiliğin ötesinde sistematik ve çoğu istihbari özellik taşıyan bilgiler sunmakta. @wikibaghdady ismiyle Arapça twitler atan şahıs hakkında ilk planda birkaç gözlem yapmak mümkün. Bunlardan ilki ya IŞİD içerisinden olduğu ya da IŞİD’den kopsa da örgütten bilgi akışını koruduğu yönünde. Ben Nusra Cephesi’nden birisi olduğunu tahmin ediyorum. Yazar cihadi ıstılaha, networke ve tartışmalara oldukça vakıf ve IŞİD’e karşı pozisyon alan birisi. Yazdıklarının ne kadarının doğru olduğunu test etme imkanımız yok; fakat Suriye ve Irak’taki gelişmeler @wikibaghdady’nin yazdıklarının önemli bir kısmının doğru olduğuna işaret etmekte.

@wikibaghdady NELER SÖYLÜYOR?

Ebu Bekir El-Bağdadi’nin gerçek bir şahıs mı yoksa kurgu bir kişilik mi olduğu uzun süre tartışılmıştır. @wikibaghdady El-Bağdadi’nin Samarralı ve El-Kaide saflarında ön plana çıkmayan tabiri caizse silik de olsa gerçek bir kişilik olduğunu söylüyor. El-Bağdadi’den daha ziyade Saddam’ın ordusunda generallik yapan Hacı Bekir’in hareket içerisindeki kilit rolüne vurgu yapıyor. Hacı Bekir, Irak İslam Devleti (IİD) Örgütü’nün bir önceki emiri Ömer El-Bağdadi’nin güvenini kazanmış, Baas ordusundaki deneyimini IİD’ye aktarmak suretiyle faydasını ispat etmiş birisiydi. “Sakalsız Batı mukallidi” eski bir Baas subayının cihadi bir örgütte kabul görmesi kolay olmamış, Hacı Bekir sakal bırakmış ve örgütün eski Baasçılarla ilişkisini kurmuş. Twitlerde üstü kapalı da olsa Ömer El-Bağdadi’nin ve yakın adamlarının öldürülmesiyle Hacı Bekir ilişkilendiriliyor.

Irak El-Kaide’sinin lider ekibinde olmayan Ebu Bekir El-Bağdadi’yi örgütün başına geçmesi için cesaretlendiren ve hatta gerekli koşulları hazırlayan yine Hacı Bekir olmuş ve yeni dönemde Hacı Bekir neredeyse perde arkasından örgütü yönetmiş. Hacı Bekir, El-Bağdadi’nin diğer önde gelen isimlerle istişare yapmasının önünü kapamış ve kendi dizayn ettikleri Şura Konseyi’ni aldıkları kararlara meşruiyet kazandırmak için kullanmış. Şura Konseyi’nin hepsinin Iraklı ve çoğunluğunun eski Baas üyesi olduğu da önemli notlar arasında.

Bu arada Hacı Bekir, Ebu Safvan Rifai öncülüğünde bir suikast timi kurup örgütte çıkan çatlak sesleri ve hatta örgüte destek vermeyen din adamlarını da hedef almaya başlamış. Diğer taraftan ise örgütü finansal olarak güçlendirmek için bir harekat planı hazırlanmış. Buna göre, Hıristiyanların, Şiilerin ve Dürzilerin vs. mallarına el konulacak, petrol sahalarına ve hükümetin finansal kaynaklarına yönelinecek, Maliki ile iş yapan tüm şirketlerden vergi alınacak ve kontrol noktaları kurup TIR’lardan vs. haraç toplanacak. Örgütün bu yollarla finansal olarak güçlenmesi de savaşçı sayılarının artmasına sebep olmuştur.

Hacı Bekir, gökten zembille indirdiği Ebu Bekir El-Bağdadi’ye liderlik vasfını kazandırıp gücünü konsolide etmek için suikastan haraca kadar geniş spekturumlu bir eylem planını hayata sokmuş ve bunda da başarılı olmuştur. Kısaca Ebu Bekir El-Bağdadi’nin kral yapıcısı “sakalsız” bir Baas generalidir.

Not: Bir sonraki yazıda El-Nusra’nın ortaya çıkışıyla @wikibaghdady’e devam edeceğim.

[Akşam, 20 Haziran 2014]