Washington AB’siz Etkili Olamaz

Ukrayna'daki kriz bağlamında ABD'nin dış politikası hakkında değerlendirmelerde bulunan SETA DC Dış Politika Araştırmacısı Kılıç Buğra Kanat, ABD'nin AB'yi yanına almadığı sürece Ukrayna krizinde etkili olamayacağını belirtti.

TRT TÜRK ekranlarında yayınlanan Türkiye’nin Haberi programında, Ukrayna’daki kriz bağlamında ABD’nin dış politikası hakkında değerlendirmelerde bulunan SETA DC Dış Politika Uzmanı Kılıç Buğra Kanat, “Obama iktidara geldikten sonra geliştirdiği programa göre aslında Rusya ile yeniden stratejik işbirliğine kadar uzanabilecek bir ilişki ağı kurmayı hedefliyordu. Ancak, Obama’nın iktidara gelmesinden bir yıl sonra ilişkilerin krizli bir döneme girdiği gözlemleniyor. Bundan sonra Putin ile ilişkilerin normal bir hale gelmesi beklenmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında, Ukrayna’daki gelişmelerin ABD’nin dikkatini Asya’dan yeniden Doğu Avrupa’ya çevirdiğine dikkat çeken Kanat, ABD’nin Rusya’ya ilave bedeller ödetme konusundaki açıklamaları ile ilgili olarak ise ABD’nin Rusya ile ticaret hacmi göz önünde bulundurulduğunda, uygulayabileceği yaptırımın AB’yi yanına almadığı sürece etkili olamayacağının altını çizdi. 

Etiketler: