Vize Serbestisi Türkiye İçin Kırmızı Çizgidir

Vize Serbestisi Türkiye İçin Kırmızı Çizgidir

Vize serbestisi Türkiye için kırmızı çizgidir. Eğer bu uygulanmazsa o zaman Türkiye'nin Geri Kabul Anlaşması'nı uygulamama veya durdurma hakkı var.

SETA Dış Politika Araştırmacısı Enes Bayraklı, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nin sona ermesinin ardından zirvede alınan kararlar ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Mültecilere yönelik işbirliği anlaşmasını “iki tarafın da başarısı” olarak nitelendiren Bayraklı’ya göre AB bu sorunu ele almada oldukça geç kaldı. “Konu özellikle Almanya’nın meselesi haline geldikten sonra AB bu konuda adım atmaya mecbur oldu. Bu, rasyonel bir temelde buluşulan, iki tarafın da çıkarına uygun bir anlaşma” diyor Bayraklı.

Bayraklı vize serbestisinin Ekim 2016 tarihinde uygulamaya konmasını gerçekçi buluyor: “Vize serbestisi Türkiye için kırmızı çizgidir. Eğer bu uygulanmazsa o zaman Türkiye’nin Geri Kabul Anlaşması’nı uygulamama veya durdurma hakkı var.”

Vize serbestisinin Türk vatandaşları için Avrupa’da oturmak ya da çalışmak anlamına gelmediğini söyleyen Bayraklı, “bu yalnızca Avrupa’nın Shengen bölgesine seyahat anlamına geliyor” dedi.

AB’nin vize serbestisini uygulamazsa daha büyük bir mülteci sorunuyla karşı karşıya kalacağını savunuyor Bayraklı.

[BBC Türkçe, 30 Kasım 2015]

Etiketler: