Uluslararası Koalisyonda Odak Nokta Türkiye

SETA analisti Can Acun, IŞİD gerçeğinde, Türkiye'nin lojistik ve stratejik açıdan olmazsa olmaz bir noktada olduğuna dikkat çekti.

SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, TVNET ekranlarında yayınlanan Gündem Özel programında, IŞİD’e yönelik operasyon bağlamında Türkiye’nin uluslararası koalisyondaki durumunu değerlendirdi. Türkiye’nin insani yardımlar boyutuyla bu sürecin bir parçası olduğunu belirten Acun, Türkiye’nin insani krizlere müdahale eden ülke konumunda olduğunun altını çizdi.

Değerlendirmesinde, Batı’nın IŞİD’e müdahale için Türkiye’ye yaptığı baskılar sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taktisel bir adım attığını belirten Acun, “Türkiye askeri anlamda uluslararası koalisyonun bir parçası olmayacaktır. Aksi bir durum Türkiye’nin Ortadoğu’daki imajına zarar verebilir hatta bölgedeki kaos ve şiddeti arttırabilir.” yorumunda bulundu

Acun, Batı medyasındaki algı operasyonlarını ise “Türkiye’ye yönelik kara propaganda süreci işletilerek Türkiye’yi bu batağın içine çekmeye çalışıyorlar.” sözleriyle değerlendirdi.

Etiketler: