Üç Farklı Açıdan Ankara Saldırısının Zamanlaması

Nebi Miş, Ankara saldırısının zamanlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TRT Haber ekranlarına konuk olan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, Ankara saldırısının zamanlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Miş saldırının zamanlaması açısından altı çizilmesi gereken üç farklı konu olduğunu belirtti.

“1 Kasım seçimlerine giderken siyasete ve siyasal aktörlere yönelik bir güvensizliğin ortaya çıkarılması”nın amaçlandığını belirten Miş, saldırıyı, “seçimin meşruiyetinin sorgulanmasına hatta seçimin yapılmamasına yönelik bir saldırı” olarak yorumladı.

Miş, yaşanan saldırının bölgesel gelişmelerden; Suriye iç savaşından ve Türkiye’nin mülteci krizindeki rolünden ayrı düşünülemeyeceğini belirterek, Suriye merkezli mülteci meselesinin, Avrupa merkezli uluslararası bir kriz haline dönüşmesinin ardından Türkiye’nin, çok önemli bir siyasal partner olduğunu ortaya koyan açıklamaların arttığı bir dönemde, Türkiye’nin güvensiz bir ülke olarak tanımlanmasının amaçlandığını vurguladı.

Miş konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Zamanlama açısından söylememiz gereken bir diğer unsur ise uzun dönemden beri Çözüm Süreci bir çatışma sürecine girdi ve bu süreçte her gün şehit cenazeleri geliyor; güvenlikle ilgili insanlarımız şehit oluyor ya da sivil insanlar şehit oluyor. Bu noktada KCK’nın bu saldırıları tek taraflı olarak bitirmeye dönük açıklamalar yapacağı bir dönemde, saldırının yapılmış olması da ayrıca anlamlı.”

Etiketler: