Türkiye’nin Dış Politikası Rasyonel Bir Eksene Sahip

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi sonrası iç kamuoyundan gelen bir takım eleştirilerin kaynağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, TRT 1 ekranlarında yayınlananEnine Boyuna programında İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi sonrası iç kamuoyundan gelen bir takım eleştirilerin kaynağına ilişkin değerlendirmesinde; Türkiye’deki mevcut siyasi iktidar yapısından memnun olmayanların hangi adım atılırsa atılsın yaşananları bir takım kültürel stratejilere bağladıklarını belirtti.

Altun, “Türkiye’nin Sünnici politikası; mezhepçi politikası diyorlar. Arap Baharı’ndan bu yana Türkiye’nin dış politikasında mezhepçi bir tür bir yaklaşım göremeyiz. İran’la rasyonel bir ilişki kuruyor Suudi Arabistan’la da rasyonel bir ilişki kuruyor fakat bir anlamda Suriye içerisindeki gerilimler söz konusu olduğunda oradaki muhalefete bir destek verdiğinde, oradaki muhalefetin uluslararası temsiline katkı vermeye çalıştığında; ‘onlar da Sünni, Türkiye de Sünni’, ‘mezhepçi politika’ deniliyor bu çok anlamsız bir yaklaşım.” dedi.

Etiketler: