Türkiye Angajman Kuralları Gereği Müdahale Hakkını Kullandı

Suriye sınırından ihlallerin oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Özkan, 23 Mart tarihinde düşürülen Suriye uçağı ile Türkiye'nin Angajman kurallarını ve müdahale hakkını kullanmak konusundaki ciddiyetine dair bir mesaj verildiğini belirtti.

Kanal A ekranlarında SETA Ankara Dış Politika Araştırmacısı Mehmet Özkan, Türkiye sınırında düşürülen Suriye uçağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Meselenin yalnızca 23 Mart tarihinde düşürülen uçağın yaptığı sınır ihlali ile değil, 2012 Haziran ayında düşürülen Türkiye jeti sonrasındaki süreç ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Özkan, 2012 Haziran ayı sonrasında Türkiye’nin angajman kurallarında değişiklik yaptığını hatırlatarak müdahalenin bu değişiklikler neticesinde yapıldığını belirtti.

Suriye sınırından ihlallerin oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Özkan, yaşanan son hadise ile Türkiye’nin Angajman kurallarını ve müdahale hakkını kullanmak konusundaki ciddiyetine dair bir mesaj verildiğini belirtti.

Olayla ilgili Türkiye ve Suriye tarafından verilen mesajları politik fakat itidalli mesajlar olarak değerlendiren Özkan, uluslararası hukuk bağlamında Türkiye’nin haklı konumda bulunduğuna dikkat çekerek uluslararası toplumun da uçak düşürülmesi hadisesini meşru bir müdahale olarak gördüğünü belirtti.

Etiketler: