Türkiye ‘Suriye’ye Girerim’ Deyince ABD Tavır Değiştirdi

STAR'a konuşan Suriye Uzmanı Ufuk Ulutaş, “Türkiye sınıra yığınak yapınca ABD'nin Suriye siyaseti değişti. İlk defa muhalifler için DEAŞ'ı vurdular. Suriye'deki oyun Türkiye iç siyaseti için yapılıyor. Biz mülteci akını için girersek meşru olur” dedi.

Türkiye’nin sayılı Suriye uzmanlarından SETA Dış İlişkiler bölümünden Ufuk Ulutaş, STAR’a konuştu. “Türkiye sınıra yığınak yapınca ABD’nin Suriye siyaseti değişti. İlk defa muhalifler için DEAŞ’ı vurdular. Biz mülteci akını için girersek uluslararsı kamuoyu için meşru olur” diyen Ulutaş, “ABD, Türkiye’ye ‘ Biz havadan vuralım siz obüs ile hedefleri vurun’ diyor. Bugün Türkiye’ye kafa tutan PYD yani PKK; yarın Halep muhaliflerin eline geçip de kuzeyde Suriye kantonu diye bir şey kalmayınca ‘Afrin’i korumak için yardım edin’ görüşmeleri yapacak” dedi. Ulutaş, “Suriye’deki oyun büyük ama çoğu Türkiye iç siyaseti için yapılıyor. Çünkü Esad’ın kontrolündeki DEAŞ’ın Kobani’ye saldırmasının tek amacı HDP’ye barajı geçirtmekti. O stratejiyi başarıya ulaştırdılar. Yine aynısını deniyorlar” dedi..

TÜRKİYE OBÜSLERLE VURACAK

Suriye konusundaki en önemli uzmanlardan SETA Dış İlişkiler Bölümünden Ufuk Ulutaş, Türkiye’nin sınıra askeri yığınağının ABD’ye siyaset değiştirdiğini söyledi.Ulutaş, şöyle konuştu: “Türkiye, ABD ile birlikte operasyonun tarzını şekillendiriyor şu anda. Hava operasyonu nasıl yapılacak, obüsler nereleri vuracak onlar konuşuluyor. ABD havadan vururken Türkiye de obüslerle alanları vuracaktır. Türkiye’nin net irade koyması, sınıra yığınak yapması ABD’yi adım atmaya zorladı. Geçtiğimiz haftaya kadar ABD, DEAŞ ile PYD’nin savaştığı yerlerde hava bombardımanı yaptı. Ne zaman ki Türkiye,sınıra yığınak yaptı ilk defa ABD, muhaliflerin de olduğu yerde DEAŞ’ı vurdu. Halep’te vurdu, Azez’e yakın yerlerde vurdu. Bu, ABD’nin daha önce yapmadığı bir şeydi. Şimdi bu durum ne kadar devam edecek? Azez düşmeye yakın oldu, orada muhaliflerle DEAŞ savaşıyor, bu durumda ABD muhaliflerin lehine hava saldırısına devam edecek mi? Şu anda PYD dışında muhalif gruplara güvenmiyorlar. Çünkü onları radikal görüyorlar. Yeterince laik bulmuyor bazı muhalif grupları. Kuzey hattı boyunca grupları İslamcı buluyor ve destek vermekten kaçınıyor.” Müdahale için geçerli sebebin mülteciler olduğunu anlatan Ufuk Ulutaş, “Uluslararası hukuk açısından Türkiye’nin Suriye operasyonu için müdahale unsurları var” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE GÖÇE ZORLUYORLAR

Ulutaş, “Çünkü bizim konuştuğumuz PYD’nin ilerlemesi DEAŞ’ın gidip yerini PYD’nin doldurması

değil. DEAŞ, PYD savaşından kaynaklanan PYD’nin demografik yapıyı değiştirmekten dolayı bir Türkiye’ye nüfus baskısı var. İnsanların yerini bırakıp Türkiye’ye göçe zorlama var” dedi.

HALEP DÜŞÜNCE İŞ DEĞİŞECEK

Türkiye’nin içinde de politikamız herkesi almaya dönük olsa da ‘Alacaksın’ baskısı var. Halep düşerse, kaç yüz bin daha mülteci geleceği belli değil. PYD, bu anlamda insani ve maddi olarak Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışıyor. Türkiye, Suriye operasyonu ile bunu önlemeye çalışıyor. Operasyonun gerekçesi, mülteci akınını durdurmak. Bunun da bir yasal zemini var. Yakında şunların yaşanmasını bekliyoruz; Türkiye, sahada bir güvenli bölge oluşturacak.

ASIL HEDEFLERİ TÜRKİYE

ABD ile birlikte de muhaliflere Suriye’de destek verilecek. PYD’nin yaptığı anlaşmalara uymayacağını çünkü PKK’nın çıkarlarının farklı olduğunu anlatan Ufuk Ulutaş, “ PYD, Suriye’de sürüklenip duracak. Şu anda Suriye&rsquo

Etiketler: