SETA > Yorum |

Koşan, Terleyen Cumhurbaşkanı Ve Yerli Otomotiv

Anadolu Grup, BMC Grup, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya özel önem verdiği biliniyor. Bu önemin bir gereği olarak da yerli otomobil üretiminde elini taşın altına sokacak olan firmaları bizzat kendisi duyurdu. .

Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi tarihi bir ana daha ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun süredir yaptığı "yerli otomobil üretecek bir babayiğit" çağrısı nihayet karşılık buldu. Türkiye'nin ilk yerli otomobilini üretecek olan ortaklık açıklandı. Öncelikle Türkiye için çok önemli olan yerli otomobil yolculuğuna beraber çıkacak olan firmaları not edelim; Anadolu Grup, BMC Grup, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya özel önem verdiği biliniyor. Bu önemin bir gereği olarak da yerli otomobil üretiminde elini taşın altına sokacak olan firmaları bizzat kendisi duyurdu. Erdoğan konuşmasında öncelikli alanlarda yatırım yapacak olan tüm yatırımcılara cumhurbaşkanlığı makamının kapılarının sonuna kadar açık olduğunu ve kendilerini desteklemek için imkânların seferber edileceğini bir kez daha ilan etti. Bir cumhurbaşkanı düşünün, ülkenin stratejik önemi olan yatırım projeleri ile bizzat kendi ilgilensin. Bir yatırımcı, sanayici, iş adamı gibi titiz çalışmalar yürütsün, hedef belirlesin ve hedefe ulaşılıp ulaşılamadığını kontrol etsin. Erdoğan'ın seçim kampanyası boyunca "koşan, terleyen cumhurbaşkanı" olarak tarif ettiği tam olarak buydu.

TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİ, MUHALEFETİN GÜNDEMİ... Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yerli otomotiv toplantısı yapılırken Başbakanlık'ta Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı vardı. Toplantıda Türkiye'nin savunma sanayi projeleri konuşuldu. Toplam bedeli 5 milyar dolar olan 22 proje masaya yatırıldı.  Uzun menzilli füze ve hava savunma sistemleri  Akıllı mühimmat ve farklı özellikteki füzeler  Elektronik harp sistemleri  Bomba atar, tüfek ve tabanca geliştirme projeleri  Deniz platformları ve füzeleri  Muharip ve genel maksat helikopteri geliştirme ve üretimi  Tank modernizasyonu  İnsansız hava araçları  MİLGEM yerli firkateyn projesi... Toplantıda konuşulan ve hakkında karar alınan projeler bunlar. Türkiye'nin gündeminde yerli otomotiv, savunma sanayi, Bakü-Tiflis-Ceyhan Demiryolu var. Peki ya muhalefetin gündemi?

DOĞRU SÖZE NE DENİR? Kerim Balcı... 15 Temmuz darbe girişimi gecesi FETÖ'nün kanalında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı sokaklara ve meydanlara çağırdığını canlı yayında duyunca şaşıran, kulaklarına inanamayan, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalar için "Teyit edildi mi, Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde mi yapıldı bu açıklama" diye soran FETÖ'cü hain... İngiltere parlamentosunda düzenlenen FETÖ'cü Turkey Institute isimli kuruluşun panelinde görüntülenmiş. İngiltere'deki Türkler de panele katılıp protesto etmişler. Panel çıkışında Kerim Balcı'ya göğüslerini gere gere söylediklerini cep telefonu kamerası ile kayıt altına almışlar;  Sen 15 Temmuz gecesinde FETÖ'nun kanalında moraran hain değil misin?  Nasıl bir duygu böyle vatansız sığıntı olarak yaşamak?  Ömrünün sonuna kadar böyle yaşayacaksın. Doğru söze ne denir!

CEVABI BELLİ SORU Türkiye'nin yerli savunma sanayi hamlelerine hangi muhalefet partisi sevinirken hangileri üzülmüştür?

[Takvim, 3 Kasım 2017]