Türk Dış Politikası Yıllığı 2012

Türkiye 2012'de Arap Baharının ümit vadeden demokratikleştirici etkilerinin yanı sıra iç savaş da dâhil olmak üzere istikrarsızlaştırıcı ve bölgesel güçler arasında rekabeti artıcı etkileri ile uğraşmak durumunda kalmıştır.

SETA Yayınları 29
1. Baskı, Aralık 2013
540 sayfa
ISBN: 978-605-4023-30-1

Türkiye dış politikasının ilkelerini ve pratiğini daha iyi anlayabilmek/anlamlandırabilmek amacıyla hayata geçirilen Türk Dış Politikası Yıllığı dördüncü kitabına ulaştı. Bu yıllığı yayımlayarak Türkiye Dış Politikası alanında başta akademisyen ve araştırmacılara daha sonra da siyasal karar alıcılara ve konuya ilgi duyan kamuoyuna nitelikli bilgi verme amacımıza büyük oranda ulaştığımıza inanıyoruz. Bunu yaparken ilgili bölgeler üzerine uzmanlaşmış yazarlarımız araştırmalarını, hem kuramsal bağlamlarda ele almaya özen göstermiş, hem de birinci elden bilgilerle donatılmış analizlerle okuyucuya ulaştırmışlardır. Böylece bu yıllık Türkiye’de uluslararası ilişkiler ve dış politika literatürünün gelişmesine katkıda bulunan ve Türkiye’nin Dış Politikası’na dair araştırmalar yapacak olan gelecek nesil araştırmacılarına yardımcı olacak bir kaynak haline gelmiştir.

Türkiye 2012’de Arap Baharının ümit vadeden demokratikleştirici etkilerinin yanı sıra iç¸ savaş¸ da dahil olmak üzere istikrarsızlaştırıcı ve bölgesel güçler arasında rekabeti artıcı etkileri ile uğraşmak durumunda kalmıştır. Daha önceki yıllara kıyasla 2012’de daha çetin imtihanlardan gecen Türk Dış Politikası özellikle Ortadoğu’daki bazı kritik olaylara ve gelişmelere odaklanmak zorunda kalmıştır.

 

Türk Dış Politikası Yıllığı Banner

 

Etiketler: