Selçuk Acar - Anadolu Ajansı

Selçuk Acar - Anadolu Ajansı

“Trump’ın Seçilmesi Washington Eliti İçin Tam Bir Deprem”

SETA Genel Direktörü Prof. Dr. Duran, "Trump'ın seçilmesi Amerikalılar için sürpriz olabilir fakat Washington eliti için tam bir deprem." dedi.

SETA Genel Direktörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, “Trump’ın seçilmesi Amerikalılar için sürpriz olabilir fakat Washington eliti için tam bir deprem.” dedi.

SETA’da “ABD seçimleri, Türkiye ve Ortadoğu” konulu panel düzenlendi.

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş’ın moderatörlüğünde yapılan panele, SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Duran, SETA Washington DC Araştırma Direktörü Doç. Dr. Kılıç Buğra Kanat, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Duran, Trump’ın başkan seçilmesinin sadece Amerikalıları değil tüm dünyayı etkileyeceğini belirterek, yeni dönemin “maceralı” olacağını söyledi. Trump’ın seçim zaferinin, Washington eliti tarafından kabul edilmek istenmediğine işaret eden Duran, seçim sonuçlarının Birleşik Devletler’de “mutsuz bir elit” kitle oluşturduğunu kaydetti. Duran, “Trump’ın seçilmesi Amerikalılar için sürpriz olabilir fakat Washington eliti için tam bir deprem.” ifadesini kullandı.

Trump’ın galibiyetinin İslam dünyası için de sıkıntılı boyutları olduğuna işaret eden Duran, ABD Başkanı Barack Obama’nın “radikal İslam” ifadesini kullanmadığı için yanından ayrılanların Trump’ın safına geçtiğini söyledi.

“TRUMP’LA ABD DIŞ POLİTİKASI DEĞİŞMEZ”

YTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Güney de seçim kampanyasında NATO’ya inanmadığını dile getiren Trump’ın, göreve gelmesi halinde DEAŞ terör örgütünü ortadan kaldıracağını söylediğini fakat bunu nasıl yapacağına dair somut bir cevabı olmadığını anımsattı.

Demokratların adayı Hillary Clinton’ın da iktidara gelmesi durumunda Obama’nın dış politikalarını devam ettirmesinin beklendiğine işaret eden Güney, Ortadoğu’daki belirsizliklerin süreceği değerlendirmesinde bulundu.

“İki kötünün birinden kurtulduk.” diyen Güney, Trump’ın gelmesiyle ABD dış politikasında çok önemli bir değişiklik olacağını düşünmediğini dile getirdi.

“SAĞ POPÜLİST HAVA KENDİNE BİR PAZAR BULDU”

SETA Washington DC Araştırma Direktörü Kanat da anketlerin Clinton’ı önde göstermesine rağmen sandıktan Trump’ın zaferle çıkmasıyla ilgili değerlendirmelerini aktardı.

Seçim sürecinde anket şirketlerinden yetkililerle görüştüğünü anlatan Kanat, “gizli Trump’çıların” anketlerde açıkça kime oy vereceklerini söylemediklerini kaydetti.

Kanat, sağ popülizminin sınırları aştığını dile getirerek, “Sağ popülist hava kendine bir pazar buldu.” şeklinde konuştu.

Obama ve Trump’ın ortak yanları olduğunu ifade eden Kanat, ikisinin de seçim kampanyalarında “Biz Washington’dan değiliz, bu yozlaşmış sistemi değiştireceğiz.” söylemini kullandıklarını belirtti.

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Kartoğlu da “NATO ve BM gibi kurumlarla ilişkilerimiz aynı şekilde devam edecekse ABD Başkanı’nın değişmesinin bizim için bir anlamı yok.” görüşünü paylaştı.

Medyanın, Trump gibi profilleri iyi analiz edemediğini belirten Kartoğlu, yine de gelecek dönemden umutlu olduğunu söyledi.

[Muhabir: Fatih Hafız Mehmet]
[Anadolu Ajansı, 9 Kasım 2016]

Etiketler: