Terör Karşısındaki Reaksiyoner Tavır Radikalleşmeyi Destekliyor

Murat Yeşiltaş: “Özgürlük-güvenlik dengesini çok iyi ayarlamak gerekiyor.”

TVNET ekranlarına konuk olan SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, Paris saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Güvensizlik ve belirsizlik ortamı oluşturulmak istendiğine dikkat çeken Yeşiltaş, “Karşı karşıya olduğumuz terör tehdidinin önceki terör tehditlerinden oldukça farklı olduğunu görüyoruz. Bu hem IŞİD terör örgütünün genel karakteri ve yapısı ile ilgili bir değişim, hem de terör savaşı diye tabir ettikleri noktanın stratejisine ilişkin bir değişim. Klasik bir terör örgütüyle karşı karşıya değiliz.” dedi.

“Müslümanlara yönelik baskının arttığı ortamlarda radikalleşme eğilimi olan toplumsal kesimlerden DAEŞ’e katılmanın daha da hızlı bir süreç olarak” ortaya çıktığını ve bunu sağlayan koşulların terör saldırılarından sonra arttığını belirten Yeşiltaş, “Teröre karşı alınan reaksiyoner tavır, terör kaynakları olarak ortaya koyulan radikalleşmeyi zaten destekleyen bir unsur olarak ortaya çıkarıyor. Bu yüzden de son derece dikkatli olmak lazım.” uyarısında bulundu.

Konuşmasının devamında “Fransızların Rakka’ya yönelik yapmış olduğu saldırılarda bombaların üzerinde ‘Fransa’dan sevgiler’ şeklinde ifadelerin ortaya çıkmış olması, başka bir durumu da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla bu iki türlü bir çıkmazla uluslararası toplumu karşı karşıya bırakıyor.” tespitinde bulunan Yeşiltaş, değerlendirmesini “Özgürlük-güvenlik dengesini çok iyi ayarlamak gerekiyor.” uyarısıyla noktaladı.

Etiketler: