SETA > Analiz |
Analiz Çin in Afganistan Politikası Fırsatlar ve Riskler

Analiz: Çin’in Afganistan Politikası | Fırsatlar ve Riskler

Bu analizde Afganistan’ın siyasi, ekonomik ve toplumsal konumu ile birlikte Çin’in Afganistan politikası ve ikili iş birliği imkanları incelenmektedir.

Paylaş
Dosyayı İndir

Yeni İpek Yolu’nun Orta ve Batı Asya’ya açılan kapısı olan Afganistan coğrafyası zengin yer altı kaynaklarına sahip bir bölgedir. Lityum, bakır, gümüş, altın, platin, uranyum, petrol ve doğal gaz kaynakları açısından büyük potansiyel taşıyan ülke son elli yıldır elindeki imkanları değerlendirememiştir. Sovyetler Birliği ve ABD işgalleri ülkenin altyapısını ciddi anlamda tahrip etmiş ve iç savaş ekonomik gelişmeyi sekteye uğratmıştır. Afganistan 2021’de Taliban tarafından yeniden kontrol edilmesiyle farklı ve karmaşık yeni sorunlarla karşı karşıyadır. Ülkenin maruz kaldığı birçok problemin kaynağı olan istikrarın sağlanamaması ve güvenlik sorunları merkezi otoritenin güçlendirilmesini gündeme getirmiştir. Ancak Taliban yönetimini tanımayan uluslararası toplum ülkeden gerçekleşen göç dalgasıyla birlikte bölgeye daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Çin de Afganistan’ın sınır komşusu olan bir aktör olarak bu ülkenin istikrarına katkı sağlayabilecek konumdadır. Siyasi, ekonomik ve teknolojik imkanlarıyla Çin, Afganistan’ın altyapısını yeniden inşa edebilecek kapasiteye sahiptir. Taliban ile ikili görüşmeleri uzun süredir yürüten Pekin yönetimi bölgesel istikrar, güvenlik ve ekonomik kalkınmayı öncelemektedir.

Bu analizde Afganistan’ın siyasi, ekonomik ve toplumsal konumu ile birlikte Çin’in Afganistan politikası ve ikili iş birliği imkanları incelenmektedir.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..