Taha Özhan: Olayların kökeninde ‘ABD işgali’ var

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Merkezi (SETA) Başkanı Taha Özhan, Kerkük'te son günlerde meydana gelen şiddet olaylarının kökeninde ABD işgalinin bulunduğunu söyledi.

SETA Başkanı Taha Özhan, Kerkük’ün Havice ilçesinde son günlerde meydana gelen ve 100’e yakın kişinin ölümüne yol açan şiddet olaylarını AA muhabirine değerlendirdi.

Özhan, ABD işgali ile Kerkük’ün Irak’ta önemli bir sorun alanı olarak ortaya çıktığını belirtek, “Kerkük’teki olayların kökeninde ABD’nin işgali var” dedi.

“ANAYASADA KERKÜK MADDESİ SORUNUN KAYNAĞI OLDU”

Kerkük’ün, stratejik konumu ve zengin petrol rezervleri nedeniyle çatışmaların merkezi olduğunu ifade eden Özhan, şöyle konuştu:
“ABD işgali sonrası yapılan anayasada yer alan Kerkük maddesi çözümün değil, sorunun kaynağı oldu. Yasaya göre, sırasıyla bölgede normalleşme sağlanacak, nüfus sayımı yapılacak ve burayı yönetecek yetkililer seçilecekti. Burada bulunan her etnik grup, sadece yasadaki 2. maddeye yatırım yaptı ve buradaki nüfusunu artırarak otoritesini genişletmeyi amaçladı. Bu da mezhep temelli ve etnik çatışmayı körükledi.”

“KERKÜK, IRAK’IN MİKROKOZMOSUDUR”

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin 2010 yılındaki seçimin ardından iktidara gelmesiyle sorunun derinleştiğini ifade eden Özhan, “Çatışmalar yeni değil, aylardır bu bölgede gösteriler sürüyor. Kerkük, Irak’ın mikrokozmosudur. Kerkük’te istikrar sağlarsanız, tüm Irak’ta istikrar sağlarsınız. Fakat Kerkük’te çatışma yaratırsanız, tüm Irak’ta daha fazla kan dökülmesine neden olursunuz. Maliki hükümeti, Kerkük’te istikrarı inşa yerine gerilimi alevlendiriyor” diye konuştu.

[ Star, 25 Nisan 2013]

Etiketler: