Suriye’de Muhalefetin Güçlenmesi Mısır’ı da Tetikler

Insight Turkey Editörü Talip Küçükcan, Suriye'de tarafların hepsinin kaybettiği bir senaryonun hâkim olduğunu, ancak muhalefetin güçlenmesi durumunda Mısır siyasetinin de bundan etkileneceğini belirtti.

TRT Haber’de yayınlanan Açı programında Cenevre 2 Konferansı’na dair değerlendirmelerde bulunan Insight Turkey Editörü Talip Küçükcan, Cenevre 2’de Esed rejiminin geçişi ile ilgili ciddi bir karar alınmamasının Suriye’de işlerin daha kötüye gitmesine neden olacağını belirtti.

Konuşmasında, mevcut durumda Suriye’de tarafların hepsinin kaybettiği bir senaryonun hâkim olduğuna dikkat çeken Küçükcan, Suriye’deki iç savaşın bölgedeki ülkeleri birebir etkilediğini, ülkedeki iç savaşın muhalefetin lehine sonuçlanması durumunda bunun bölge ülkelerine de yansıması olacağının altını çizdi.

Küçükcan, Suriye’de muhalefetin başarısının Arap Devrimlerinin başarıya ulaşması şeklinde okunacağına da dikkat çekerek, bu pozitif durumun halkın darbe ile baskı altına alındığı Mısır’ı doğrudan etkileyeceği anlamına geldiğini de ifade etti. 

Etiketler: