Son Elli Yılın En Büyük Trajedisi: Suriye

Yavuz Güçtürk, Suriye'de yaşanan kriz karşısında uluslararası toplumun harekete geçmekte başarısız olduğuna ve ülkede yaşanan trajedinin giderek büyümesi dolayısıyla şiddetin içerisinde büyüyen kuşaklara dikkat çekti.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Detay Haber programında, Esad rejimi ve DAİŞ saldırıları karşısında yaşam mücadelesi veren Filistinli mülteciler özelinde Suriye’deki iç savaşı yorumlayan SETA Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmacısı Yavuz Güçtürk, uluslararası toplumun harekete geçmekte başarısız olduğuna ve ülkede yaşanan trajedinin giderek büyümesi dolayısıyla şiddetin içerisinde büyüyen kuşaklara dikkat çekti. 

Güçtürk konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre son elli yılın en büyük trajedisinden bahsediyoruz. 11 milyon insanın göç etmesi demek çok büyük bir rakam anlamına gelir. Aslında her bir rakam burada bir travma anlamına geliyor. Bu bakımdan yaşanan trajedinin anlatılabilmesi mümkün değil. Bunu anlatabilmekte de çok başarılı olamıyoruz.”

Etiketler: