Siyasi Partilerin Seçim Vaatleri ve Taahhütleri

Fahrettin Altun: “Ortada vaatlerin yarışmasından çok, AK Parti’nin ortaya koyduğu taahhütler ve diğer partilerin siyasette kendilerine alan açmak üzere zemini olmayan vaatleri söz konusu.”

A Haber ekranlarında yayınlanan Söz Teması programında 1 Kasım seçimleri öncesi siyasi partilerin seçim vaatlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, “Bugün baktığımızda bazı yayın organlarında ‘‘Vaatler yarışıyor’’ gibi başlıkların olduğunu görebiliriz. Bu mevcut manzarayı çok da iyi anlatan bir başlık değil. Ortada vaatlerin yarışmasından çok, AK Parti’nin ortaya koyduğu taahhütler ve diğer partilerin siyasette kendilerine alan açmak üzere zemini olmayan vaatleri söz konusu.” dedi.

Altun konuşmasında şunları ifade etti: “Birincisi, burada (seçim vaatlerinde) ciddi bir mahiyet farkı var, muhteva olarak birbirine benzese de her şeyden önce şunun altını çizmek lazım. AK Parti 13 yıldır iktidar olan bir parti olarak doğrudan kaynaklarını göstermek ve sürdürebilir bir politika üretmek üzere vaatlerde bulunuyor. Bu son derece önemli. İkincisi AK Parti’nin sürdürülebilir, rasyonel vaatler ortaya koyması en önemli fark. İkinci fark da AK Parti dışında hiç bir partinin tek başına iktidar olma imkân ve ihtimali yok. Biz bugün siyaset sahnesine baktığımızda AK Parti dışında hiç bir partinin tek başına iktidarından söz edemiyoruz… Bir önceki seçimde, 7 Haziran Seçimlerinde iki temel unsur üzerinden seçimlere gidildiğini gördük. 1) HDP barajı aşacak mı? 2)AK Parti tek başına iktidar olacak mı? İki temel soru vardı. Bu seçimde ise bir tane soru var. Seçimin merkezinde yer alan soru AK Parti tek başına iktidar olacak mı? AK Parti dışındaki hiç bir partinin böylesi bir sorunun muhatabı olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla AK Parti tek başına iktidar olma imkân ve ihtimali olan bir parti olarak ortaya bir takım vaatlerde bulunduğunda ve bunun kaynaklarıyla birlikte bunu yaptığında aslında o vaatlerin birer taahhüte döndüğünü görüyoruz. AK Parti’nin ortaya koyduğu vaatlerin diğer partilerin ortaya koyduğu vaatlerden çok ciddi bir şekilde farklı olduğunu görüyoruz.”

Etiketler: