Siyasi Kriz Değil Sistem Sorunu

Burhanettin Duran, Başbakan Davutoğlu’nun olağanüstü kongre kararı vermesi ve kongrede başkanlığa aday olmayacağını kamuoyuna açıklamasının ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A Haber ekranlarına konuk olan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, Başbakan Davutoğlu’nun olağanüstü kongre kararı vermesi ve kongrede başkanlığa aday olmayacağını kamuoyuna açıklamasının ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yaşanan süreci, siyasi kriz değil; “sistemden kaynaklanan bir iktidar paylaşımı sorunu” olarak tanımlayan Duran sürecin “bu kadar kolay bir şekilde ANAP ve DYP’nin geçmişte gördüğümüz olaylarıyla hiçbir şekilde kıyaslanamayacak bir olgunlukla yaşanıyor olması, AK Parti’nin kurumsallaşmasıyla ve Türkiye siyasetindeki yeriyle alakalı.” dedi.

Duran konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “2019’a kadar Türkiye’de siyasetin ana mecrası AK Parti’dir dolayısıyla diğer muhalefet partilerinin hepsinin kriz içerisinde olduğu hatırlanacak olursa bu partiler Türkiye siyasetini etkileyebilecek konumda değiller. Bu da ortaya şunu çıkartıyor; muhalefet partilerinin, AK Parti’ye ve Erdoğan’a yaptığı eleştirilerin AK Parti’yi bir muharebe alanı haline çevirme isteği var. Bu dava sorumluluğuyla, gösterilen vefa ile ilgili olarak söylenenler ve bundan sonra Davutoğlu’nun bu yolda yürüyecek olması çok önemli aksi takdirde partinin dışında yapılan eleştiriler partinin tabanına sızdırılacak bir nizayı doğurabilir.”

Etiketler: