Sırbistan’da Vucic’in Beklenen Zaferi

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic neden erken seçimlere gitti? Seçimlerin sonuçları nasıl değerlendirilebilir? Yeni dönemde Sırbistan’ın iç ve dış politikasına ilişkin başlıca beklentiler nelerdir?

Sırbistan’da 2014 yılında yapılan genel seçimlerde Sırp İlerlemeci Partisi (SNS) tarihi bir başarı elde etmiş, Miloševic döneminden beri ilk kez bir secim ittifakı yüzde 48 gibi yüksek bir oy oranına ulaşmıştı. Seçimlerden sonra SNS Mecliste tek başına iktidar için yeterli sandalyeye sahip olmasına rağmen, partinin Genel Başkanı Aleksandar Vucic, bir önceki dönemde iktidar ortağı olan Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) ile koalisyonu sürdürmeyi tercih etti. Aradan geçen iki yıl içinde Vucic ülkedeki siyasi konumunu güçlendirirken başta AB olmak üzere uluslararası çevrelerin de desteğini kazandı.

Olağan seçimlere daha iki yıl kadar zaman varken Başbakan Vucic, 17 Ocak 2016 tarihli toplantısında, “Zafer için secime gidiyoruz!” diyerek Sırbistan’ın erken seçimlere gideceğini duyurdu. Önemli bir kamuoyu desteğini arkasında hisseden Vucic, seçimlerden güçlenerek çıkacağı konusunda emindi. Çeşitli kuruluşların yaptığı kamuoyu yoklamalarında da SNS’nin erken seçimlerde yüzde 48 ile yüzde 52 arasında oy alacağı öngörülmekteydi.

Etiketler: