SETA > Video |

Suriyeli Muhalifler, Kilis ve İç Güvenlik

Ufuk Ulutaş: “Kilis meselesi bir noktanın altını çizdi: Türkiye’nin sınır güvenliği sınırlarının çok ilerisinde başlıyor ve Türkiye’nin Suriye’deki bir takım tasarrufları aynı zamanda Türkiye’nin iç güvenliğiyle alakalı.”

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, TRT Haber ekranlarında yayınlanan Küresel Siyaset programında, DAEŞ’in Kilis saldırıları üzerine değerlendirmesinde, DAEŞ’in Kilis’i bilinçli bir şekilde hedef aldığını, çatışma ortamını Türkiye’ye sıçratmaya çalıştığını ve bu durumun Türkiye yönetimi üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti.

Amerika’nın başından beri Türk ordusunun Suriye’ye girmesini istediğini ancak Türkiye’den istediğini alamayınca YPG’yi desteklemeye başladığını aktaran Ulutaş "Kilis meselesi bir noktanın altını çizdi: Türkiye’nin sınır güvenliği sınırlarının çok ilerisinde başlıyor. Sınır güvenliği her iki tarafta da otorite olduğu zaman sağlanabiliyor; diğer tarafta kaos veya yönetim olmayan bir yerle, o diğer taraf dünyanın belki en istikrarlı ülkesi olsa bile, sıkıntılar yaşanıyor. Sınırlarımızın çok daha ilerisinden başlayan bir güvenlik ihtiyacı söz konusu burada… Türkiye’nin kendi müttefiklerinin sayısını; müttefik zeminini artırıp artık inisiyatif alıp devreye girmesi gerekiyor. Aslında bu başladı; bu yeni bir süreç değil. Oradaki muhalifler boşuna eğitilmiyor. Hep Suriye’deki iç çatışmalar sebebiyle eğitildiği noktasından hareketle değerlendirmeler yapılıyor ama Türkiye’nin güvenliği dediğim gibi sınırlarının çok ötesinden başladığından oradaki terör unsurlarından arındırılması, Türkiye’nin iç güvenliğine, Kilis’in güvenliğine, Hatay’ın güvenliğine veya sınırda Nusaybin’in güvenliğine direk olarak etki eden hususlar. Bu açıdan Türkiye’nin Suriye’deki bir takım tasarrufları aynı zamanda Türkiye’nin iç güvenliğiyle alakalı özellikle bunu düşünerek, bunu hesaba katarak hem eleştiri hem yorum yapılması lazım.".