Seçimler Mısır’a Demokrasi Getirir mi?

SETA Analisti Ufuk Ulutaş, Mısır'da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin bir tiyatrodan ibaret olduğuna dikkat çekerek, seçimler hakkında, “bu ülkede yapılıyor ve halk bizi destekliyor imajının verilmesi için hayata konulmuş bir seçim.” değerlendirmesinde bulundu.

360 ekranlarında yayınlanan DünyAlem programında, Mısır’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri üzerine değerlendirmelerde bulunan SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, “Mısır’daki seçim anlamsız bir seçim. Sadece, seçimler bu ülkede yapılıyor ve halk bizi destekliyor imajının verilmesi için hayata konulmuş bir seçim.” dedi.

Değerlendirmesinde, Mısır’ın öteden beri seçimlerin yapıldığı bir ülke olduğuna ancak demokrasinin hayat bulmadığı bir dikta rejimine sahip olduğunu dikkat çeken Ulutaş, “Bir önceki seçimlerde halkın yüzde elli civarında oyunu almış siyasi hareket yasaklandı. Sadece yasaklanmadı; siyasetçileri tutuklandı, öldürüldü ve muazzam bir kıyıma tâbî tutuldu. Şimdi bütün bunlar sonucunda insanların rahat bir şekilde, özgür bir şekilde oylarını kullanabileceklerini ben şahsen düşünmüyorum.” şeklinde konuştu. Ulutaş, Mısır’da seçim ekseninde yaşananların göstermelik bir tiyatrodan ibaret olduğuna dikkat çekti.

Etiketler: