SETA > Haber |
Saldırının Zamanlaması Manidar

Saldırının Zamanlaması Manidar

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Altun, "PKK'nın, KCK'nın ateşkesi sonlandırma çağrısı yaptığı bir dönemde böyle bir saldırının Türkiye toprakları içerisinde yaşanıyor olması son derece manidar" dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, Suruç'taki saldırıya ilişkin, "PKK'nın, KCK'nın ateşkesi sonlandırma çağrısı yaptığı bir dönemde böyle bir saldırının Türkiye toprakları içerisinde yaşanıyor olması son derece manidar" dedi.

Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PKK'nın, KCK'nın ateşkesi sonlandırma çağrısı yaptığı bir dönemde böyle bir saldırının Türkiye toprakları içerisinde yaşanıyor olmasını "son derece manidar" olarak değerlendirdi.

Cemil Bayık'ın savaş çağrısı yaptığı bir dönemde, karşısında kim yer alıyorsa onların da doğrudan savaşı bu bölgeye getirmiş olduklarına işaret eden Altun, PKK'nın ve uzantılarının savaşı Türkiye topraklarına taşıdığını dile getirdi.

Gerçekleşen bu saldırı üzerinden PKK ve uzantılarının "kurucu mağduriyet" söylemini hayata geçirmeye çalıştıklarını belirten Altun, bu söylemlerin yeni bir devlet yapılanması, yeni bir siyasi ünite kurulması aşamasında süreci yönlendirmeye çalışan güçlerin, aktörlerin başvurduğu bir yöntem olduğunu söyledi. Kobani üzerinden PKK'nın bir "kurucu mağduriyet" söylemi geliştirdiğini ve bunu her yaşanan olayda daha pekiştirmeye çalıştığını ifade eden Altun, "Böyle bir kurucu mağduriyet söyleminin bu olayda da kullanıldığını görüyoruz" dedi.

Altun, olay olduktan hemen sonra HDP'li yetkililerin, "Devlet ve IŞİD ortaklığında" bu saldırının gerçekleştirildiğini iddia eden açıklamalarda bulunduğuna değinerek, "Ne zaman böyle bir istihbarata ulaştılar? Daha olayın görgü tanıklarının bile neyin ne olduğunu anlamadığı bir ortamda, HDP'liler doğrudan 'IŞİD ve devlet ortak bunu yapmışlardır' dediler. Propaganda makinesini işletmeye başladılar. PKK'nın bu propaganda makinesi, bütün hoyratlığı ve kaba sabalığıyla işlemeye devam ediyor" diye konuştu.

DEVLET SAVAŞIN TÜRKİYE'YE TAŞINMASINA ENGEL OLMALI

Devletin doğrudan oradaki varlığını göstermesi gerektiğini vurgulayan Altun, "Devlet daha da fazla orada olmak zorunda. Burada DAEŞ'in de PKK'nın da savaşı Türkiye'ye taşımasına engel olunması gerekiyor. PKK, PYD ve IŞİD hep birlikte bir şiddet sarmalı üretiyorlar" ifadesini kullandı.

[AA, 21 Temmuz 2015]