Rusya’nın Suriye’deki Alanı Daraltılmalı

Burhanettin Duran, Suriye'de Cumartesi günü yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkese ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında Suriye’de Cumartesi günü yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkese ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’nin geleceğinde Esed’in yerinin ne olacağı konusunda tarafların henüz anlaşmadığını; bu alanın açık bırakıldığını vurgulayan Duran, “Ateşkesin işleyebilmesi için Amerika’nın sahada Suriyeli muhalifler, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’la belirli bir denklemi oturtacağı bir yerde olması lazım. Buna B planı diyorlar çok yanlış bir şekilde. Bu B planı falan değil A planı olmalı.” dedi. Duran, Rusya’ya Suriye’de açılan alanın daraltılması gerektiğinin altını çizerek “Bu alanı daraltmadan Amerika bu işi yürütemez.” tespitinde bulundu.

Değerlendirmesinin devamında ayrıca Türkiye’nin Suriye masasının dışına itilmesinin mümkün olmadığını belirten Duran, “Türkiye birçok kere yaptığı gibi yeni enstrümanlarla bu denklemi etkileyebilir.” dedi.

Etiketler: