SETA > Duyurular |
Kriter'in Mart Sayısı çıktı Mehmetçik İdlib'de

Kriter'in Mart Sayısı çıktı: Mehmetçik İdlib'de..

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 44. sayısı çıktı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 44. sayısı çıktı.

İdlib’in Esed rejiminin eline düşmesi sadece milyonlarca mültecinin Türkiye sınırlarına yığılması demek değil aynı zamanda Afrin’in, El Bab’ın, Cerablus’un, Libya’daki meşru hükümetin, Kuzey Kıbrıs’ın ve Hatay’ın tartışmaya açılması anlamına geliyordu. Bunun bilincinde olan Türkiye Libya’dan başlayarak Irak sınırına kadar devam eden hilalin, ne kadar önemli olduğunu sahada da masada da bütün dünyaya gösteriyor. Türkiye’nin İdlib’i korumak için başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı da bu anlamda son örnek.

Biz de Kriter’in bu sayısında doğal olarak İdlib’e çok geniş bir yer ayırdık. Talha Köse, Necdet Özçelik, Meryem İlayda Atlas, Tülay Gökçimen, Mehmet Çağatay Güler, Belkıs Kılıçkaya, Kutluhan Görücü, Tarık Dağlı, Nuri Salık ve Kevser Hülya Akdemir İdlib meselesini enine boyuna değerlendirdiler. Hakan Çopur ise Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durumu İdlib üzerinden ele aldı.

Türkiye dış politikada kendi gündemini takip etmeyi sürdürüyor. Özellikle bu alanda süregiden Batıcılarla Avrasyacılar arasındaki tartışmayı kaleme alan Ali Aslan, bu konudaki üçüncü yolu yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pakistan ziyaretini Mehmet Çelik kaleme aldı. Münih’teki NATO zirvesini M. Erkut Ayvaz, Libya’da son durumu Mustafa Öztop analiz etti. İrfan Kaya Ülgler Rusya’nın bütün Avrupa için bir tehdit haline gelmesini kaleme alırken Rusya ile Çin’in Ortadoğu politikasını Yusuf Emre Koç yorumladı. Çin kaynaklı bir diğer mesele koronavirüsün küresel ekonomiye etkilerini Deniz İstikbal ele aldı.

Siyasi tartışmalar da geçtiğimiz ay oldukça yoğundu. Siyasi gündemin tartışmalı konularını tecrübeli gazeteci Fadime Özkan ile konuştuk. Darbe iddialarını Atilla Yayla, Ramazan Akkır ve Yusuf Alabarda masaya yatırdı. Gezi Parkı şiddet eylemleri davasında verilen kararı Mehmet Sarı yorumladı. Birer birer evlatlarına kavuşan Diyarbakır annelerini Mustafa Şen yazdı. CHP-FETÖ ilişkisini Serkan Fıçıcı ele aldı.

Nurullah Gür Oscar ödülü için yarışan Joker ve Parazit’in küresel ekonomiye dair söylediklerini yorumlarken Mehmet Akif Memmi Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışını yazdı.

Kriter Dergisi Sayı: 44.


Etiketler »