SETA > Haber |
Rusya DAEŞ'in Pozisyonunu Güçlendirdi'

'Rusya DAEŞ'in Pozisyonunu Güçlendirdi'

SETA Dış Politika Araştırmacısı Acun, Rusya'nın, DAEŞ yerine Suriye'deki muhalif güçleri bombalamasının terör örgütünün pozisyonunun güçlenmesine neden olduğunu söyledi.

Acun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaşa doğrudan müdahil olan Rusya'nın, 30 Eylül'den bu yana yoğun bir saldırı dalgası başlatığını belirtti.

Rusya'nın, "terör örgütü DAEŞ ile mücadele" söylemiyle uluslararası kamuoyunu yanılttığını aktaran Acun, şöyle konuştu:

"Son dönemde özellikle Halep-Azez hattındaki sivil alanları bombaladılar ve bundan dolayı on binlerce çocuk ve kadın Türkiye sınırına dayandı. DAEŞ ise bu süreçte savunma hatlarını güçlü tutup, bu dalgadan fazla etkilenmemeye çalıştı. Rusya'nın DAEŞ yerine muhalif güçleri bombalaması terör örgütünün bu anlamda pozisyonunu güçlendirmesine neden oldu. Deyri Zor bölgesinde rejime karşı belli kazanımlar da elde etti. Ancak özellikle son haftalarda iki cephede ciddi kayıp verdiği görüldü. Rejimin 2015 Eylül ayında başlattığı saldırıyla DAEŞ'in kuşatma altında tuttuğu Kuveyris Havalimanı'na ulaşıldı. Halep-Rakka yolu üzerinde M15 hattında terör örgütüne ait geniş bir alan ele geçirildi. DAEŞ'in elinde tuttuğu Rai, Bab, Menbic, Cerablus hattını tehdit etmeye başladı. Yine YPG-SDG güçleri yoğun ABD bombardımanı sayesinde Haseke'ye bağlı Şeddadi bölgesini DAEŞ'in elinden aldı."

Terör örgütü DAEŞ'in pragmatik bir örgüt olduğunu, devlet iddiasıyla elinde toprak bulundurmaya ve sahip olduğu yerleri kaybetmemeye çalıştığını vurgulayan Acun, örgütün ağır kayıp verdiği durumlarda özellikle de hava operasyonları sonucu yoğun bir bombardımanla karşı karşıya kaldığı taktik geri çekilmelere sıklıkla başvurduğunu dile getirdi.

"DAEŞ, PETROL VE DOĞALGAZ YATAKLARINA ÖNEM VERİYOR"
Rakka'nın, DAEŞ'in kalbi konumunda olduğunu anlatan Acun, "Örgütün komuta kontrol merkezi Rakka'da. Rai, Bab, Cerablus, Mnebiç bölgesine çok önem veriyor ve burayı yüksek askeri maliyete rağmen elinde tutmaya çalışıyor. Petrol ve gaz yataklarına özel önem veriyor ve bu bölgeleri korumaya çalışıyorlar. Bunun dışında Rakka-Musul lojistik hatlarına önem veren örgüt, bu hatları kaybetmek istemiyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Acun, mevcut askeri dengeler ve ABD öncülüğündeki koaliyonun yoğun saldırıları göz önüne alındığında DAEŞ'in Tel Abyad'ı almasının ya da elinde tutmasının çok zor olduğunu aktardı.

[Anadolu Ajansı, 1 Mart 2016].