Reformların Gecikmesi Türkiye’nin Hayrına Değil

SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, demokratikleşme paketinin açıklanmasının gecikmesi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Ensaroğlu, bugüne kadar demokratik reformların gecikmesinin Türkiye'nin hayrına olmadığının altını çizdi.

TRT Türk’te yayınlanan Görüş farkı programında demokratikleşme paketine dair değerlendirmelerde bulunan SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, demokratikleşme paketinden beklentilerin yüksek olduğunu ancak özellikle Kürt sorununa mevcut paketle kökten çözüm gelmeyeceğini söyledi. Paketin, çözüm süreci açısından ele alındığında hükümetin çözüme dair iradesini sürdürdüğünün göstergesi olduğunu ancak hükümet açısından bakıldığında ise Türkiye’deki genel demokratikleşme ve insan hakları problemlerini kısmen çözecek bir paket olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kürt sorununa demokratikleşme paketiyle kökten çözüm gelmeyeceğini ancak paketle birlikte farklı sosyal kesimlerin birtakım problemlerine kısmen çözümler geleceğini ifade etti.

Demokratikleşme paketinin içeriğine dair tahminler ve öneriler de getiren Ensaroğlu, çözülmesi gereken en kritik problemin dil problemi olduğunu belirterek, bu problemin çözülmesinin Kürt meselesinin çözümüne önemli bir kakı sağlayacağına vurguda bulundu.

Etiketler: