SETA > Rapor |
Rapor Türkiye de Gıda Enflasyonu Tarladan Çatala Sorunların Bir Göstergesi

Rapor: Türkiye’de Gıda Enflasyonu | Tarladan Çatala Sorunların Bir Göstergesi

Rapor gıda fiyatlarında yaşanan artışların ve dalgalanmaların nedenlerini ürün bazlı olarak incelemektedir. Veri odaklı bir anlayışla kaleme alınan bu rapor Türkiye’de gıda enflasyonuyla mücadele noktasında yapılabileceklere dair kapsamlı ve gerçekçi politika önerileri sunmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Gıda enflasyonu Türkiye’nin son yıllarda karşılaştığı en çetin ekonomik sorunlardan bir tanesi. Koronavirüs salgını ve iklim değişikliği gibi problemlerin neden olduğu arz-talep uyuşmazlıkları gıda enflasyonunu bir kez daha gündeme getirdi. Son yaşananlar bunun sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın problemi olduğunu gösterdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından açıklanan Küresel Gıda Fiyat Endeksi geçtiğimiz aylarda son altı yılın zirvesini gördü.

Gıda enflasyonunun tek başına para politikası araçlarıyla düşürülemeyeceği iktisatçıların üzerinde mutabık kaldıkları bir gerçek. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı etkileyen bu problemi kalıcı olarak çözebilmek için yapısal politikalara ihtiyacımız var. Ekonomi yönetimi bir süredir bu doğrultuda attığı adımları hızlandırdı. Yeni reform paketinde gıda enflasyonuyla mücadeleye yönelik olarak da belli bir politika setinin olduğunu görüyoruz.

Türkiye’de Gıda Enflasyonu: Tarladan Çatala Sorunların Bir Göstergesi başlıklı rapor gıda fiyatlarında yaşanan artışların ve dalgalanmaların nedenlerini ürün bazlı olarak incelemektedir. Veri odaklı bir anlayışla kaleme alınan bu rapor Türkiye’de gıda enflasyonuyla mücadele noktasında yapılabileceklere dair kapsamlı ve gerçekçi politika önerileri sunmaktadır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..