SETA > Rapor |
Rapor 6 Kasım 2018 Kongre Ara Seçimleri

Rapor: 6 Kasım 2018 Kongre Ara Seçimleri

Bu çalışmada ara seçimlerin önemi, seçim sürecindeki gelişmeler ve ABD toplumunun söz konusu başlıklara ilişkin eğilimleri detaylı bir şekilde analiz edilmektedir.

Paylaş
Dosyayı İndir

ABD’nin anayasal sistemi içerisinde yasama organı olarak görev yapan Kongre, başkanın karşısında halkı ve eyaletleri temsil etmektedir. 6 Kasım 2018 ABD ara seçimleri 435 Temsilciler Meclisi üyesini ve 35 senatörü belirleyecektir. Seçim ABD Başkanı Donald Trump döneminde yapılacak ilk ara seçim olması nedeniyle siyaseten ayrı bir önem arz etmektedir.  Bir önceki seçimde Kongrede çoğunluğu kazanan Cumhuriyetçilerin çoğunluğu Demokratlara kaybetmesi durumunda Trump yönetimi ile Kongre arasındaki ilişkilerin farklı bir şekil alacağı öngörülmektedir.

Trump’ın aktif çalıştığı bu seçim kampanyası sürecinde Trump ve Cumhuriyetçiler ekonomideki iyiye giden göstergeleri ve göçmen karşıtı tutumlarını hatırlatarak seçmenden oy istedi. Demokratlar ise sağlık reformu kapsamında Obama döneminde kabul edilen düzenlemeleri savunarak sağlık hizmetlerini genişletme vaadinde bulundu. Geçmiş seçimlerde gündeme gelen bu meselelerin yanı sıra kadın hareketi ve bireysel silahlanma gibi hususlar da ön plandaydı. Bu çalışmada ara seçimlerin önemi, seçim sürecindeki gelişmeler ve ABD toplumunun söz konusu başlıklara ilişkin eğilimleri detaylı bir şekilde analiz edilmektedir..