Putin’in Türkiye Ziyareti ve Türkiye-Rusya İlişkileri

Ufuk Ulutaş, Rusya'nın Suriye konusunda Türkiye ile aynı fikirlere sahip olmasa da birçok konuda anlaşabilecek ortak zemine sahip olduğunu vurguladı.

Ülke TV ekranlarında yayınlanan Akşam Baskısı programına konuk olan SETA Dış Politika Direktörü Ufuk Ulutaş, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretini ve Türkiye – Rusya ilişkilerini değerlendirdi. Rusya’nın, petrol fiyatlarındaki düşüş, Ukrayna sorunu gibi meselelerde yalnız kaldığını belirten Ulutaş, Türkiye’nin Rusya için nefes alabileceği bir ülke olduğuna dikkat çekti. İmzalanan anlaşmalar ve somut gelişmelere bakıldığında iki ülke için de ziyaretin önemli olduğunu vurgulayan Ulutaş, Rusya’nın, enerji bağımlılığı gibi konulardan Türkiye ile ilişkilerini güçlendirerek çıkabileceğinin altını çizdi.

Değerlendirmesinde, Rusya’nın Esed ailesinin yönetimde kalması konusunda ısrarcı olmadığından ve Esed’e karşı alternatifleri bulunduğundan dolayı Türkiye ile Rusya’nın “Esed’siz bir Suriye” konusunda anlaşabileceğini ifade eden Ulutaş, tek sorunun Rusya’nın muadili olarak Türkiye’yi değil, Amerika Birleşik Devletleri’ni görmesi olduğunu belirtti.

Etiketler: