PKK, Rus ve Çeçen Kaynaklı Örgütlerle İş Birliği Arayışında

PKK, Rus ve Çeçen Kaynaklı Örgütlerle İş Birliği Arayışında

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Altun, "PKK'nın, Rusya, Çeçenistan kaynaklı çeşitli örgütlerle iş birliği arayışına girme durumu söz konusu" dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, terör örgütü PKK yöneticilerinin, sol örgütlere yaptığı birleşme çağrılarını AA muhabirine değerlendirdi.

PKK’nın, Türkiye’nin batısında sansasyonel eylemler yapma kapasitesine sahip bir terör örgütü olmadığına dikkati çeken Altun, PKK’nın bir süredir ulusal ve uluslararası örgütlerle iş birliği arayışında bulunduğunu dile getirdi.

Örgütün, bir ittifak stratejisi oluşturmaya çalıştığını anlatan Altun, “Bunu yaparken kamuoyunu da yönetmek, kamuoyunda psikolojik bir üstünlük elde etmek adına KCK eş başkanları birer açıklama yaptılar ve bir çağrıda bulundular. Bu çağrının gerçek anlamda karşılık bulmadığını görmüş durumdayız” diye konuştu.

SAHADA KARŞILIĞI YOK

Söz konusu çağrıların, odağı değiştirmek, kameraları sıkıştıkları, yenildikleri alandan alarak hedef şaşırtmakla ilgisi bulunduğunu ifade eden Altun, ancak örgütün böyle bir kapasitesinin bulunmadığını söyledi.

PKK’nın, sadece Türkiye’de DHKP-C ya da MLKP gibi örgütlerle iş birliği içine girmediğini anlatan Altun, şunları kaydetti:

“Uluslararası alanda şehir eylemleri yapabilecek örgütlerle de iş birliği içine giriyor. Bir ideolojik yakınlık arayışı içinde de değil. Tamamen çıkar birlikteliği. Ruslarla da İranlılarla da kolaylıkla iş birliği içine girebileceğini gösteriyor. Rusya kaynaklı, Çeçenistan kaynaklı çeşitli örgütlerle iş birliği arayışına girme durumu söz konusu. Bu da herşeyden önce sansasyonel eylem yapabilecek bir yapı oluşturmakla iglili. Fakat bunların hiçbirinin somut olarak sahada karşılığı yok. Bir zemin de bulabilmiş değiller. Bu çağrının üzerinden geçen süre de bunu gösteriyor. PKK ancak Güneydoğu bölgesinde askerlere, askerlerin, emniyet mensuplarının ailelerine dönük eylemler yaparak bir korku ortamı inşa etmeye çalışıyor. Onun dışında bir etki alanı da oluşturamıyor.”

[AA, 17 Ocak 2016]

Etiketler: