Ukrayna Ortodoks Kilisesi

Ukrayna Ortodoks Kilisesi

Perspektif: Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Bağımsızlığı ve Türkiye’ye Etkileri

Rus Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi arasında neler yaşandı? Kilise neden Ukrayna sorununun bir parçası haline geldi? Fener Rum Patrikhanesi Ukrayna Kilisesi’ni neden tanıdı ve sorun Türkiye açısından ne anlama geliyor?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko 2018’in başında İstanbul’a gönderdiği Ortodoks Kilisesi yetkililerini, Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsızlaşma meselesini Fener Rum Patrikhanesi’nde görüşmeleri için görevlendirdi. Söz konusu heyet Ukrayna’da var olan üç Ortodoks Kilisesi’nin bir bağımsızlık (otokefal) ile Rusya’dan kopartılmasını talep etmekteydi. Cumhurbaşkanı Poroşenko Nisan’da basına yaptığı açıklamada kilise adına görevlendirilen heyetten bahsederek kiliseyi Moskova’dan mutlak olarak ayırma planlarını açıkladı. Poroşenko söz konusu adımın kesinlikle dini bir anlama gelmediğini aksine Putin Rusyası’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü hibrit savaşta sahip olduğu aygıtlardan birisini elinden almak amacını taşıdığını ifade etti. Söz konusu görüşmelerin Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından nasıl karşılanacağının işaretleri kendisinin Rus Ortodoks Patriği Krill ile 31 Ağustos 2018’de İstanbul’da yaptığı görüşmede ortaya çıktı.
Rus Patriği Krill’in Bartholomeos’tan talebi Ukrayna Kilisesi’nin ayrılık talebinin geri çevrilmesiydi. Buna mukabil Bartholomeos bu talebi reddetti.
7 Eylül’de Patrikhane’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada şu satırlara yer verildi: Ekümenik Patrik Bartholomeos hazretleri Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlık (Otokefali) süreçlerine destek vermek üzere Kiev’de bulunan vekillerini ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan vekili Metropolit Daniel Pamphilon ile Kanada’da bulunan vekili İlarion Edmonton’u görevlendirmiş bulunmaktadır. Amerika kıtasında bulunan söz konusu iki metropolit Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne bağlı hıristiyanların hizmeti ile de yükümlü hale gelmiş bulunmaktadır. Fener Rum Patrikhanesi’nin yaptığı bu açıklama üzerine Moskova Patrikhanesi’nin..

Etiketler: