SETA > Perspektif |
Perspektif Türkiye nin Sınır Ötesi Pençe-Kılıç Harekatı ve Hukuki Temeli

Perspektif: Türkiye’nin Sınır Ötesi Pençe-Kılıç Harekatı ve Hukuki Temeli

PKK/KCK-YPG terör yapılanmalarına karşı sınır ötesi harekatların geçmişi nedir? Pençe-Kılıç Harekatı’nın içeriği ve hukuki esası nedir? Türkiye’nin sınır ötesi harekatlarının meşruiyetini sağlayan hukuki unsurlar nelerdir?

Paylaş
Dosyayı İndir

13 Kasım’da İstanbul’un en işlek caddesinde, sivil binaların ve sivillerin en yoğun bulunduğu bir noktada gerçekleştirilen bombalı terör saldırısında altı sivil hayatını kaybetti ve bazılarının durumu ağır olmak üzere 81 sivil de yaralandı. Saldırının doğrudan faili kısa sürede ele geçirilirken saldırıyla bağlantılı olduğu tespit edilen onlarca kişi de gözaltına alındı ve bunların büyük bir kısmı mahkeme kararıyla tutuklandı.

Saldırıya karışan kişiler kadar önemli diğer tespitler ise bu saldırının PKK/KCK-YPG terör yapılanması tarafından planlanarak gerçekleştirildiğine dair delillerdir. Yakalanan şüphelilerin ifadeleri talimatın Menbiç’ten yani PKK/KCK-YPG yapılanmasından geldiğini açıkça göstermektedir.

İstiklal Caddesi saldırısı sonrasında Türkiye, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyine 20 Kasım 2022’de geniş çaplı bir hava harekatı başlatmıştır. Harekatta teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargah ve eğitim kamplarından oluşan ilk aşamada 81 hedefin imha edildiği, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği açıklanmıştır.

Halen devam eden harekatta topçu unsur..

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..