SETA > Perspektif |
Perspektif Papa Francis in Irak Ziyaretinin Anlamı

Perspektif: Papa Francis’in Irak Ziyaretinin Anlamı

Papa Francis’in Irak ziyaretinden ne tür dini ve siyasi çıkarımlar yapılabilir Papanın Irak ziyaretinin ülke siyasetine nasıl bir etkisi olmuştur? Papa Francis’in Irak ziyaretinin sonuçlarının muhtemel etkileri nedir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Irak diğer pek çok bölge ülkesi gibi zor bir dönemden geçiyor. Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ciddi bir ekonomik ve sağlık krizi yaşıyor. Ancak aynı zamanda erken parlamento seçimlerinin yaklaşmasıyla birlik[1]te kızışan siyasi bir çatışmadan da endişe duyuluyor. Ülke Ekim 2019’dan bu yana hükümet rakamlarına göre 560’tan fazla protestocunun öldürülmesinden sonra Tahran yönetimine yakın olan Adil Abdulmehdi hükümetinin istifa etmesine ve ardından da Washing[1]ton’a daha yakın Mustafa Kazımi hükümetinin yerini almasına neden olan büyük protestolara tanık oluyor. Buna ek olarak İran’a bağlı silahlı gruplar Irak’taki dip[1]lomatik misyonları ve yabancı kuvvetlerin askeri üsle[1]rini bombalamaya devam etmektedir.

Papa Francis bu büyük zorlukların ve sorunların ortasında Temmuz 2020’de Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in davetiyle Irak’ı ziyaret etmeye karar vermiştir. Papanın ziyareti Katolik Kilisesi başkanının Mezopotamya’ya yaptığı ilk ziyarettir. Bazıları tarafın[1]dan bu ziyaretin dini boyutların ötesinde boyutlara sahip olduğu ve ülkenin tanık olduğu bir protesto dalgasının ardından kurulan Mustafa Kazımi hükümetine siyasi destek içerdiği düşünülmektedir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..