Doğu Akdeniz

Perspektif: Koronavirüs Krizi Sürecinde Doğu Akdeniz’de Yaşanan Gelişmeler

Son dönemde Doğu Akdeniz’de hangi gelişmeler yaşandı? Doğu Akdeniz’de dengeler değişiyor mu? Türkiye’nin bölgeye yönelik yeni stratejileri nelerdir?

Koronavirüs (Covid-19) salgını enerji piyasalarını olumsuz bir şekilde etkilemeye devam etmektedir. Petrol piyasasında yaşanan arz-talep dengesizliği ve sonrasında fiyatların sert bir şekilde düşmesi sonucunda birçok sektör sıkıntılı günler geçiriyor. Rezerv sahibi ülkeler üretim miktarlarını yeniden düzenleyerek bu süreci en az hasarla atlatmak isterken fosil yakıtlarda dışa bağımlılığı bulunan ülkeler ise ucuz fiyatlardan petrol ve doğal gaz alıp depolayarak salgın sonrasında avantaj sağlamak adına çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu süreçte önemli bir hidrokarbon rezerv potansiyeli olan Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ve bölgedeki aktörlerin geleceğe yönelik beklentileri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bölgede faaliyet gösteren büyük enerji firmaları teker teker faaliyetlerini askıya aldıklarını duyurmaktadır. Doğu Akdeniz’de bulunan enerji şirketlerinin bölgeden çekilmesinin ve buradaki faaliyetlerini ertelemesinin ana nedeni ise petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler olarak yorumlanmaktadır. Çünkü bu seviyedeki petrol ve doğal gaz fiyatlarıyla uluslararası enerji şirketlerinin bölgede…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları

Etiketler: