Perspektif: Filistin Yasama Meclisinin Feshedilmesi ve Sonrası

Yasama Meclisinin feshedilmesi kararının arka planı nedir? Bu karar Filistinliler tarafından nasıl karşılanmıştır? Kararın Filistin iç siyasetine muhtemel etkileri nelerdir?

Filistin siyaseti uzun yıllardır hem içeride hem de dışarıda kronik sorunlar yaşamaktadır. Ülkenin en önemli iki aktörü Hamas ile Fetih arasında 2007’de yaşanan iç çatışma ve bunun neticesinde oluşan siyasi bölünmüşlük coğrafi ve siyasi olarak Gazze-Ramallah ayrımı şeklinde devam etmektedir. Bunun yanı sıra hem Fetih liderliğindeki Ramallah yönetimi hem de fiilen Gazze’yi yöneten Hamas dış ilişkilerinde özellikle maddi destek sağlama konusunda sorunlar yaşamaktadır. Hamas ile Fetih arasındaki bölünmüşlük iki tarafı farklı dış politikalar izlemeye itmiştir. Ramallah yönetimi İsrail ile ikili müzakerelerin durması ve ABD’nin artan baskısı nedeniyle tecrit edildiğini düşünmektedir. 2007’den itibaren Gazze Şeridi’nde abluka altında bulunan Hamas ise 2008, 2012 ve 2014’te İsrail’in şehre yönelik saldırıları sonucunda oluşan yıkımın yanı sıra Suriye iç savaşı ve Katar-Körfez gerilimi gibi bölgesel krizlerden dolayı maddi ve finansal sorunlarla karşı karşıya gelmiştir.

Öte yandan Hamas ve Fetih arasındaki bölünmüşlüğü sona erdirme ve milli uzlaşı sağlama hedefiyle birçok adım da atılmıştır. Fakat taraflar genel anlaşma metni üzerinde mutabık kalsalar da bunlar sahada uygulanmamıştır. Bu süreçte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) yeniden inşası, genel ve yerel seçimlerin düzenlenmesi, Gazze’de Hamas’ın istihdam ettiği memurlar gibi konularda prensip anlaşmasına varılmasına rağmen Hamas’ın silahlı gücü gibi konular taraflar arasındaki anlaşmazlığın sürmesine yol açmaktadır. Mahmut Abbas bütün silahların “devlet”e ait olması gerektiğini savunurken Hamas direniş ve bağımsızlık mücadelesi verdiğini vurgulayarak silah bırakma niyeti taşımadığını ileri sürmektedir. Şiddetsiz mücadele ve siyasi müzakerelerden başka bir alternatif görmeyen Ramallah yönetimi ile İsrail’e karşı bir direniş hareketi olarak kendisini tanımlayan Hamas arasındaki fikir ayrılığının gittikçe arttığı görülmektedir…

Etiketler: