Perspektif: 2019 LGS Sonuçları Neler Söylüyor?

Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı 2019 Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav raporunda temel bulgular nelerdir? Merkezi sınav sonuçları eğitim sisteminin yapısal sorunlarına dair neler söylemektedir? Ortaöğretim tercih ve yerleştirme kılavuzundaki değişiklikler nelerdir?

2 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) sonuçları 24 Haziran’da açıklandı. Sınav sonuçlarını kapsamlı raporlar olarak yayınlama geleneği oluşturan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS sonuçları ile birlikte 2019 Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav isimli bir rapor yayınladı.1 Raporda, sekizinci sınıf öğrencilerinin LGS’ye katılım durumları, testin güvenirliği, madde analizleri, Türkçe, matematik, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil ve fen bilgisi derslerine yönelik öğrenci performansları, sınava katılan öğrencilerin cinsiyetleri, anne ve baba eğitim durumlarına göre başarı durumları, iller arası farklılıklar gibi eğitim üzerine çalışanlar için değerli veriler yer almaktadır.

MEB verilerine göre yaklaşık 1 milyon 200 bin sekizinci sınıf öğrencisinden 1 milyon 29 bin öğrenci sınava girmiştir.2 Sınava giren öğrenci sayısının yüksekliği sınava olan rağbetin hala yüksek olduğunu göstermektedir. Bu durum, öğrenci ve velilerin merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara girmeyi önemsediklerini göstermektedir. Zaman içerisinde okullar daha heterojen bir yapıya büründükçe ve okullar arası imkan farklılıkları azaldıkça sınava giren öğrenci sayısı düşecektir. Nitekim adrese dayalı yerleştirme sisteminin de öncelikli hedefleri arasında bunlar yer almaktadır. Geçmiş yıllardaki alışkanlıklar, toplumun sınava yüklediği anlam ve okullar arasındaki yüksek farklılıklar değiştikçe sınava olan rağbet de azalacaktır…

[Konu ile ilgili diğer çalışmayı incelemek için lütfen tıklayın: Perspektif: 2019 LGS İlk Yerleştirme Sonuçları]

MEB 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi PDF

Etiketler: