Ortadoğu’nun Gidişatı ve Suudi Arabistan’da Yeni Dönem

Suudi Arabistan politikalarının Ortadoğu'nun gidişatını belirlemede etkili olduğunu belirten Muhittin Ataman, Suudi Arabistan olmadan bölgede normalleşme sağlanmayacağına dikkat çekti.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Sıcak Gündem programına konuk olan SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Muhittin Ataman, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud’un vefatının bölge ülkeler ve Türkiye açısından ne gibi etkileri olacağını değerlendirdi.

Konuşmasında, Suudi Arabistan’ın politikalarının Ortadoğu’nun gidişatını belirlemede en etkili husus olduğunu belirten Ataman, ülkenin sahip olduğu jeopolitik ve jeoekonomik konum dışında batılı devletlerle doğrudan iletişim kuran nadir ülkelerden olduğuna dikkat çekti. Ataman değerlendirmesinin devamında şunları ifade etti: “Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan bir ülkeden bahsediyoruz. Arap dünyasında üç ülkenin çok önemli bir yeri vardır. Bazı gözlemcilerin deyimiyle Ortadoğu’da; Mısır olmadan savaş yapılmaz, Suriye olmadan barış yapılmaz, Suudi Arabistan olmadan da normalleşme sağlanmaz.” 

Etiketler: