SETA > Video |

Türkiye'nin Afrika Açılımı

SETA Dış Politika Direktörü Talip Küçükcan, CNN TÜRK ana haber bülteninde Başbakan Erdoğan’ın Gabon, Nijer ve Senegal’e gerçekleştirdiği ziyaretlerle yeniden gündeme gelen Türkiye’nin Afrika açılımını yorumladı.

SETA Dış Politika Direktörü Talip Küçükcan, Başbakan Erdoğan’ın Gabon, Nijer ve Somali ziyaretleriyle yeniden gündeme gelen Türkiye’nin Afrika açılımı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Açıklamasında, Erdoğan’ın 2011 Ekim’inde Afrika’yı ziyaretiyle başlayan sürecin Türkiye için öneminin altını çizen Küçükcan, Türkiye’de kimi çevrelerin “Neden Afrika? Afrika’da ne işimiz var?” sorularının aksine Afrika’nın her alanda Türkiye için oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Kara kıtaya gerçekleşen ziyaretlerin nedenleri ve Türkiye’ye yararlarının üç ana başlık altında toplanabileceğini ifade eden Küçükcan, Afrika açılımının “Türk dış politikasının çok yönlülüğüne katkısı”, “Türkiye ekonomisinin üretim ve ihracat denklemine katkısı” ve “dünyanın kaderine terk ettiği Afrika’da Türkiye’nin gerçekleştirdiği ‘insani diplomasi” boyutuna vurguda bulundu.

Bu üç unsur dışında ziyaretlerin bir de kültürel boyutu olduğuna dikkat çeken Küçükcan, “tanımadığımız bir kıta” olarak ifade ettiği Afrika’da gerçekleştirilecek girişimlerin Türkiye’nin siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarda yaşadığı kapasite sorununun çözümüne önemli katkılar sunabileceğinin de altını çizdi.