SETA > Duyurular |
Kriter'in Şubat Sayısı Çıktı Unutulan Acı Tekrarlanır

Kriter'in Şubat Sayısı Çıktı: Unutulan Acı Tekrarlanır

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 32. sayısı çıktı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 32. sayısı çıktı.

Türkiye 2013’ten beri saldırı altında.

Gezi ayaklanması, FETÖ darbe girişimleri, ekonomik saldırılar ve türlü terör eylemleri hep milletin feraseti ve güçlü siyasi liderlikle atlatıldı.

Bu mücadele Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle kurumsallaştı.

Yeni sistemin getirdiği en önemli kurumlardan biri de İletişim Başkanlığı.

Bu sayımızda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ile söyleşi yaptık. Altun göreve geldikten sonra ilk söyleşisini Kriter’e verdi. İletişim Başkanlığının sorumluluk alanından Cumhurbaşkanımızın iş temposuna, Türk-Amerikan ilişkilerinden Kaşıkçı cinayetine birçok meseleyi konuştuk.

31 Mart’a kısa bir süre kaldı.

Yerel seçimler öncesi belediyeciliğin yeni kodlarını dosya konusu yaptık.

Nebi Miş, Hazal Duran, Serdar Gülener, Cenay Babaoğlu, Hüseyin Öztürk, Baki Laleoğlu ve Serencan Erciyas yeni belediyecilik anlayışını ele aldılar. Yerel yönetimler hakkındaki tartışmalara katkıda bulunacağını düşündüğümüz dosyamızda bir de Doç. Dr. Özer Köseoğlu röportajı yer alıyor.

Yerel seçimler öncesi zikzaklar çizen CHP siyasetini İsmail Çağlar yazdı. Kevser Hülya Akdemir ise seçimler yaklaşırken manüplatif haberlerle yeniden harekete geçen yabancı basını inceledi.

Bu ay dergimizde 28 Şubat’a geniş bir yer ayırdık. Atilla Arkan, Fatmanur Altun, Yusuf Alabarda, Metin Erol, Asım Öz ve Muharrem Kılıç 28 Şubat darbesini irdelediler. Bir başka deyişle bugünlerin kıymetini anlattılar.

Dış politikada Suriye gündemi devam ediyor. ABD’nin çekilme muamması, harekatın zamanlaması, Türk-Rus ilişkileri ve daha fazlasını Kemal İnat, Bora Bayraktar, Kasım İleri, Tuncay Kardaş, Can Acun, İsmail Numan Telci ve Necdet Özçelik yazdı. Talha Köse Türkiye’nin yumuşak gücünü kaleme alırken Tarık Dağlı küresel gündemin sıcak konusu Venezuela’da yaşananları analiz etti.

Ekonomi sayfalarımızda fiyatlardaki dalgalanmayla gündeme gelen tarımın stratejik önemini Şerif Dilek, bir diğer stratejik yatırım yerli otomobil projesini ise Yunus Furuncu ele aldı.

Kitaplık sayfamızda Mehmet Akif Memmi’nin kaleminden Yılmaz Özdil’in tepki çeken kitabını ve 2018’in yayıncılık özetini okuyacaksınız.

Kriter'in Şubat Sayısı Çıktı: Unutulan Acı Tekrarlanır

 

 

Etiketler »