SETA > Avrupa Araştırmaları |
Perspektif Batı Medyasında Türkiye Karşıtlığı Üretilen Söylemler ve Hedefler

Perspektif: Batı Medyasında Türkiye Karşıtlığı | Üretilen Söylemler ve Hedefler

Batı medyası 2023 seçimleri yaklaşırken Türkiye’yi neden hedefine koydu? Batı medyası Türkiye karşıtı ne tür söylemler üretiyor ve bununla neyi hedefliyor? Bu söylemlerin Türk seçmeni ve uluslararası kamuoyu üzerindeki etkileri nelerdir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Türkiye 2023 cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine odaklanırken iktidar ve muhalefet partileri de seçim kampanyalarına şimdiden başlamıştır. Ancak Türkiye’deki seçimler ulusal kamuoyunun yanı sıra uluslararası kamuoyunun ve medyanın da dikkatini çekmektedir. Uluslararası medyada yer alan birçok haber ve yorum Türkiye’deki seçimlerin önemini vurgularken Türkiye’nin bölgedeki ve uluslararası sistemdeki dönüştürücü rolüne de dikkat çekmektedir. Batı medyasında son zamanlarda yer alan haberler ise özellikle Türkiye karşıtı saldırgan bir dile sahip olması nedeniyle eleştirilmektedir. Bu perspektifte Batı medyasındaki Türkiye ve İslam karşıtı haber ve yorumlarda üretilen söylemler ele alınarak bunların ulusal ve uluslararası kamuoyularının nezdinde hedeflediği etkiler tartışılmaktadır.

Batı medyası bugüne kadar Türkiye’deki seçimlere her zaman yoğun ilgi göstermiştir. Ülkenin stratejik konumu, Batı ile köklü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri Türkiye’deki siyasi değişiklikleri Batı kamuoyu için daha ilgi çekici hale getirmektedir. Türkiye’deki seçim kampanyalarında adayların ve siyasi partilerin dış politika programları, AB, ABD ve NATO gibi aktörlere ilişkin perspektifleri Türk seçmenin oy verme...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..