SETA > Haber |
Kriter Dergisinin Kasım Sayısı Çıktı

Kriter Dergisinin Kasım Sayısı Çıktı

SETA tarafından hazırlanan Kriter dergisinin yedinci sayısı okuyucu ile buluştu.

SETA tarafından hazırlanan Kriter dergisinin yedinci sayısı okuyucu ile buluştu.

Kriter'den yapılan açıklamaya göre, Kasım sayısında, Suriye ve Irak’ta kendisini oyun dışı bırakmak isteyen varsayımlar karşısında “hem sahada hem masada” olacağını vurgulayan Türkiye’nin kararlılığı, Musul operasyonunun geleceği ve aktörlerin pozisyonlarına odaklanıldı.

Kriter Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun, yeni sayıdaki Çerçeve yazısında, Suriye’den başlamak üzere bölgeyi şekillendirmek isteyen bütün aktörlerin Türkiye’nin oyun dışı kalacağı varsayımını esas aldıklarını, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Musul konusunda açıkça “sahada da olacağız, masada da” söyleminin Türkiye’nin kararlılığını gösterdiğini ifade etti.

Altun, Türkiye’nin Suriye ve Ortadoğu’da toprak ve kaynak bölüşümü kavgası içinde olan devletlerin ve devlet altı aktörlerin planlarını bozduğunu belirtti.

Kriter’de bu ay Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Gannuşi, Arap Baharı’nın başarısız kalmadığını, bir geçiş dönemi yaşandığını ve her dönüşümün zor olabileceğini söyledi

Türk halkının 15 Temmuz darbe girişimini kahramanca durdurduğunu belirten Gannuşi, “Türkiye’nin son senelerde gerçekleştirdiği başarıları tebrik ediyorum. Özellikle Suriyeli kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıların hafifletilmesinde, liderliği ve halkıyla Türkiye’nin gösterdiği çaba ve yaptığı yardımlar takdire değer.” dedi.

Derginin kasım sayısında Musul operasyonundaki aktörlerin hedefleri, bunların bölgesel etkileri ve Türkiye’nin pozisyonunu Hasan Basri Yalçın, Veysel Kurt, Serhan Afacan ve Abdullah Erboğa değerlendirdi. Türkiye’nin desteklediği Fırat Kalkanı Harekatı’nı Can Acun, DEAŞ sonrası bölgenin geleceğini de Ufuk Ulutaş kaleme aldı.

Kadir Üstün, Serdar Karagöz, Kılıç Buğra Kanat ve Tarık Dağlı ise ABD’de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerini ve bu seçimlerin bölgeye yansımasını analiz etti.

Kriter’in ana odaklarından biri de başkanlık sistemi oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu konudaki çıkışını İsmail Çağlar, yeni anayasa ve AK Parti’nin yol haritasını ise Nebi Miş masaya yatırdı.

Yeni sayıda dosya konusu ise siber güvenlik oldu. Oral Güler, Burak Çifter, Emin İslam Tatlı, Çetin Kaya Koç, Yusuf Özhan ve Merve Seren siber dünyadaki tehdit ve saldırılar karşısında siber güvenliğin önemini irdeledi.

PKK ve FETÖ ile mücadeleyi ise Enes Bayraklı, Hüseyin Alptekin ve Selvet Çetin yazdı. Erdal Tanas Karagöl, ekim ayında İstanbul’da gerçekleşen 23. Dünya Enerji Kongresi’ni, Mert Bilgin de kongre gündeminin sıcak konusu Türk Akımı’nı değerlendirdi. 15 Temmuz’un Türkiye’nin kültür hayatına etkilerini de farklı bağlamlarda İbrahim Altay ve Mehmet Akif Memmi ele aldı..