SETA > Panel |
Yeni Anayasa Sürecinde Neredeyiz

Yeni Anayasa Sürecinde Neredeyiz

SETA, anayasa çalışmalarının vardığı noktayı, bundan sonra yapılacak çalışmaları ve beklentileri ele almak amacıyla yapılan çalışmaları ve beklenen gelişmeleri tartışmaya açtı.

12 Haziran 2011 seçimleri öncesi topluma ‘Yeni Anayasa’ taahhüdünde bulunan ve 24. Dönem TBMM’de Grubu bulunan dört siyasi parti, seçim öncesi verdikleri sözü yerine getirmek üzere bir araya gelmiş ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında, her partiden üçer üyenin katılımıyla Anayasa Uzlaşma Komisyonunu kurmuşlardır. 19 Ekim 2011 günü çalışmalarına başlayan Komisyon, 2012 yılı sonuna kadar anayasanın yazım sürecinin tamamlanması hedefini gerçekleştiremese de, yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmüş, toplumun yeni anayasa beklentisini yerine getirebilmek için bugüne kadar toplam 170’in üzerinde maddeyi ele almıştır. Günümüzde geldiğimiz noktada ise, yeni anayasa çalışmalarının geleceğinin tartışıldığını görmekteyiz.

SETA, anayasa çalışmalarının vardığı noktayı, bundan sonra yapılacak çalışmaları ve beklentileri ele almak amacıyla Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerinden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Rıza Mahmut Türmen ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Batman Milletvekili Bengi Yıldız’ın konuşmacı olarak yer aldığı bir panelle, yapılan çalışmaları ve beklenen gelişmeleri tartışmaya açtı.