SETA > Dijital Medya |
Kriter'in Mart Sayısı Çıktı Sivil Anayasa Tarihi Sorumluluk

Kriter'in Mart Sayısı Çıktı: Sivil Anayasa Tarihi Sorumluluk

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 55. sayısı çıktı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 55. sayısı çıktı.

Reform ve mücadele Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AK Parti siyasetinde hep ön planda oldu. Kimi zaman cephe gerisinde kapsayıcı bir dille yenilikler vurgulanırken, kimi zaman da daha keskin bir şekilde taviz vermeyen bir üslup öne çıktı. Erdoğan'ın siyasetinin temelinde yer alan bu iki yaklaşım bugün de kendisini net bir şekilde gösteriyor. Mücadele tarafında terör örgütlerine karşı operasyonlar içeride ve sınır ötesinde son hızla devam ediyor; Ege, Akdeniz, Kıbrıs, Irak, Suriye ve Libya'da tavizsiz şekilde net bir duruş sergileniyor. Reform tarafında ise Türkiye'nin ilk sivil anayasası için çalışmalar sürüyor. Bunun yanında hukuk ve ekonomi alanlarında insan hak ve hürriyetlerini genişletecek adımlar atılırken diğer taraftan AK Parti kadroları da yenileniyor. Bu gündemin iki yönünü de yakından takip ediyoruz.

Bu sayıda TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'la yeni anayasa tartışmaları hakkında kapsamlı bir söyleşi yaptık. Ayrıca yeni anayasa konusunu geniş bir şekilde ele aldık. Nebi Miş, Cem Duran Uzun, Murat Yılmaz, Mert Hüseyin Akgün ve Baki Laleoğlu farklı yönlerden yeni anayasa gündemini değerlendirdi.

Küresel gündemden çok uzaklaşan ABD'yi geri getirmeye çalışan Biden, Ortadoğu konusunda çok acele etmiyor. Yine de Türkiye'yi ve bölgemizi etkileyen gelişmeler yok değil. Gloria Özdemir, Mustafa Caner ve Gökhan Gökçe Washington'ın nabzını tuttu.

Almanya ve Fransa'nın Türkiye'ye yaklaşımlarındaki nüansları Asiye Bilgin, Brexit'in sonuçlarını Hacı Mehmet Boyraz ve Rusya'daki Navalni gündemini Mehmet Çağatay Güler kaleme aldı.

Kutluhan Görücü YPG/PKK'nın bölgedeki bombalı saldırılarını, Aslı Nur Düzgün Türkiye'nin ontolojik güvenlik meselesini, Necdet Özçelik Gara operasyonunu yazarken Rıfat Öncel ise seyir füzesi “Atmaca”yı kaleme aldı.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Mustafa Şen ve Zeynel Yaman konuyla ilgili son gelişmeleri takip etti.

Mehmet Bedii Kaya sosyal medya şirketleri ile sosyal medya şirketleri arasındaki mücadeleyi değerlendirdi. Nur Özkan Erbay sol basının üzerindeki Amerikan etkisini yorumladı.

Koronavirüs hayatlarımız üzerinde etkisini uzun süre devam ettirecek. Salgından en çok etkilenen sektörler arasında havacılık ve gıda güvenliği bulunuyor. Türkiye'nin yüz akı markalarından THY'yi Sernur Yassıkaya masaya yatırırken, salgın sonrası gıda güvenliğini Şerif Dilek ele aldı.

Geçtiğimiz günlerde vefat eden İslam aleminin önde gelen alimlerinden Muhammed Emin Saraç'ı Asım Öz anlattı.

.