Mısır’ın Kaderini Sisi Belirleyecek

SETA Analisti Can Acun, Mısır'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin darbe aktörleri ve özelde General Sisi adına tam bir hezimet olduğunu ve ülkenin geleceğinin Sisi'nin mevcut politikaları devam ettirip ettirmemesine bağlı olduğunu kaydetti.

A Haber ekranlarında yayınlanan Akşam Ajansı programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırma Asistanı Can Acun, Sisi’nin Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinden istediğini elde edememiş bir vaziyette çıktığı değerlendirmesinde bulundu. Acun, darbe aktörlerinin yaşananları bir devrim olarak sunabilmesi için meşruiyetin önemli olduğunu ve bunun da ancak sandıktan elde edilebileceğini fakat seçimlere katılımın düşük olmasının, darbe yönetimi açısından ciddi bir başarısızlık olduğunu kaydetti.

Değerlendirmesinde, Sisi’nin bundan sonra ya muhalefeti şiddet kullanarak bastıracağını ve diktatöryal şekilde ülkeyi yönetmeye devam edeceğini ya da muhalefetle belirli ölçüde anlaşma sağlayıp, ekonomik reformlar yaparak yönetim alanını genişleteceğini belirten Acun, Sisi’nin mevcut politikaları devam ettirmesi halinde tekrardan bir isyan dalgasıyla yüzü yüze kalacağı öngörüsünde bulundu.

Acun, Mısır’ın ciddi anlamda siyasi ve iktisadi bir krizin içerisinde olduğunun altını çizdiği konuşmasında, “Mısır’ın kaderi General Sisi tarafından belirlenecek. Sisi, mevcut politikaları devam ettirirse Mısır için olumlu herhangi bir senaryodan bahsedilemez.” dedi.

Etiketler: